Ne samo da je Coca-Cola zvanični sponzor Olimpijskih igara u Parizu, već je dobila i podršku nekih sportista. Olimpijski plivači (pretežno trijatlonci) pili su koka-kolu nakon takmičenja zbog njene navodne sposobnosti da spreči bakterije i stomačne probleme – što je prava briga za one koji plivaju u reci Seni.
„Mit o koka-koli je istinit“, rekla je Miša Džonson, australijska plivačica, za Wall Street Journal. „Često je koristimo samo da pokušamo da isperemo bilo šta u sebi.”
Drugi olimpijci se slažu: Gutljaj koka-kole nakon urona u Senu može biti eliksir protiv bakterija i virusa koji iritiraju stomak.
Coca-Cola je već bila na udaru zdravstvenih stručnjaka, koji su optužili kompaniju za „sportwashing” slatkih bezalkoholnih pića, i ekološkim aktivistima, koji su kritikovali distribuciju pića u plastičnim flašama tokom igara. Čak se i priča, a o tome piše američki Fortune, da se od Olimpijskog komiteta traži da se prekine sponzorstvo koje traje već 100 godina. Coca-Cola je saopštila da nudi alternative bez šećera, a Olimpijski komitet je ostao pri svom partnerstvu sa brendom pića.
Problemi sa Senom
Ali navodna zdravstvena svojstva pića na stranu, njena popularnost kao protivotrova za smirivanje stomaka nagomilala je zabrinutost oko čistoće Sene. Dejvi Džons, profesor nauke o životnoj sredini i javnog zdravlja na Univerzitetu Bangor, rekao je za BBC naučni fokus da je reka, koja je bila domaćin triatlona i plivačkog maratona, prepuna mikroorganizama poput bakterija i virusa. Ako Sena sadrži ešerihiju koli, što ukazuje na prisustvo kanalizacije ili životinjskog izmeta u vodi, verovatno sadrži i norovirus, najčešći uzrok gastroenteritisa, koji izaziva grčeve, povraćanje i dijareju.
„Kad god dođe do prelivanja kanalizacije, na primer, u Senu, norovirus se pušta u vodu“, rekao je Džons. „Teoretski je potrebno da unesete jednu do deset virusnih čestica da biste se razboleli. A kada smo bolesni, svaki put kada odemo u toalet, emitujemo trilione ovih virusnih čestica.“
Nema veze između bolesti i Sene
Prisustvo bakterijskih i virusnih čestica u Seni imalo je neželjenu pažnju uoči i tokom Olimpijskih igara. Na početku igara, zagađenje u Seni je odložilo muški triatlon za jedan dan nakon što su zvaničnici otkazali trening za ovaj događaj. Testovi vode su pokazali povišene nivoe ešerihije koli nakon jake oluje. Dvoje plivača triatlonaca odustalo je od takmičenja zbog bolesti, ali nijedno to nije povezalo sa plivanjem u Seni.
„U ovom trenutku ne postoji direktna veza između Sene i bilo koje bolesti“, rekao je zamenik gradonačelnika Pariza Pjer Rabadan na konferenciji za novinare u ponedeljak.
Postolimpijska budućnost Sene je i dalje pod znakom pitanja. Napori za čišćenje grada bili su uspešni u omogućavanju održavanja olimpijskih događaja u reci, ali jaka kiša i dalje ugrožava uslove bezbedne vode. S obzirom da klimatske promene čine ekstremne vremenske prilike sve češćim i nepredvidivijim, tretman Sene — i pronalaženje trajnih rešenja za zagađenje — obećava da će ovo biti trajni problem, piše Wired.