Kompanija Spotify uplatila je muzičkoj industriji 10 milijardi dolara 2024. godine, što je, kako kažu, najveća godišnja uplata od bilo kog maloprodajnog preduzeća u istoriji.
Međutim, kako piše BBC, ove brojke dolaze dok se nastavlja žestoka debata o tome koliko novca umetnici i kantautori dobijaju u vidu honorara.
Ranije ove godine, nekoliko autora nominovanih za Gremi bojkotovalo je dodelu nagrada koju je organizovao Spotify upravo navodeći kao razlog honorare striming servisa.
“Odgovornost je na izdavačkim kućama”
Po objavi novih podataka, portparol kompanije je rekao da odgovornost za distribuciju novca koji plaća leži na izdavačkim kućama i izdavačima.
Kompanija je saopštila da plaća tantijeme nosiocima prava, dodajući da ne zna ništa o tome gde novac na kraju ide jer se zarada zasniva na individualnim ugovorima umetnika sa njihovim izdavačkim kućama.
Količina novca koju zarađuju umetnici varira, ali, kolliko se zna, izvođač na kraju zarađuje oko 16% ukupne vrednosti strima. To bi značilo da bi umetnik čija je muzika donela 100.000 dolara na Spotify mogao dobiti samo 16.000 dolara honorara, pre oporezivanja.
70 odsto nezadovoljno iznosima
Međutim, Spotify nije jedini servis za striming koji stvara prihod za umetnike, a mnoge pop zvezde zarađuju više novca od drugih izvora prihoda kao što su koncerti i turneje.
U godišnjem izveštaju kompanije pod nazivom “Loud and Clear” – deo cilja kompanije da obezbedi transparentnost o tome kako plaća muzičkoj industriji, istaknuto je da se broj umetnika koji ostvaruju godišnje honorare između 1.000 dolara i 10 miliona dolara utrostručio od 2017.
Ali, i pored toga, nezadovoljstvo zbog striming tantijema se nastavlja.
Veliko istraživanje među muzičarima u Evropi sprovedeno prošle godine pokazalo je da je oko 70% nezadovoljno iznosom koji su im plaćeni u vidu prihoda od striminga.