Od kada se još prvi put pojavila 2007. godine, serija „Mad Men“ postala je kultni hit kada je reč o televizijskim programima u čijoj srži leži prikazivanje poslovnog sveta. Kroz vizuru kompleksnih i moralno sivih protagnostia, inteligentan zaplet i još inteligentniji društveni komentar, dobili smo i podjednako oštar pogled na cenu koja se plaća za karijerni uspeh.
I, dok se od „Mad Men-ovih“ dana na medijskom tržištu pojavio neverovatan broj novih serija, koje i po tematici i po postupku nalikuju temeljima koje je nastavio njihov preteča, danas govorimo o pet naslova iz ovog žanra koje ne bi trebalo da propustite. A evo i zašto.
Succession – remek delo u nastajanju
Delimično zasnovana na Šekspirovoj drami „Kralj Lir“, dok ostatak inspiracije nezvanično vuče iz raznoraznih afera Ričarda Mardoka, serija „Succession“, koja je sa emitovanjem počela 2018. godine, s pravom brani titulu budućeg televizijskog klasika. Prativši moćnu, konglomeratsku porodicu Roj, u čijem vlasništvu leži gotovo sav kapital industrija zabave i medija, pred publikom je savremena i aktuelna borba za uspeh, moć i prevlast, kakvu smo jedino još videli u srednjovekovnim kraljevskim lozama.
Nakon što se zdravlje patrijarha porodice, Logana Roja (fenomenalni Brajan Koks) sve rapidnije pogoršava, njegova deca, zetovi, rođaci i saradnici zapliću i raspliću raznovrsne mreže obmana i spletki kako bi došli do nasledstva koje ni sami nisu sigurni da li žele. HBO-ov „Succession“ je remek delo u nastajanju koje vredi ispratiti, a uvid koji pruža u svet iza kulisa bogatih i slavnih držaće vas satima opčinjenim ispred ekrana. U martu nas čeka četvrta sezona.
Silicon Valley – skriveni dragulj sit-coma
Mada američka serija „The Office“ i dalje drži titulu najbolje komedije smeštene na radnom mestu ikada snimljene, „Silicon Valley“ iz 2014. godine pravi je skriveni dragulj ovog izuzetno popularnog žanra. Ako ste se ikada pitali šta bi se desilo ako biste za svoju startap ideju konačno dobili svu podršku koja vam je bila neophodna, ovaj sit-com na humorističan i katkad bolno realan način prikazaće vam kompletnu sliku.
Tema biznisa i Silikonske doline, kako i samo ime kaže, leži u samoj srži ove serije. A, dok pratimo Ričardov (Tomas Midldič) put od razvoja aplikacije preko pregovora sa investitorima, pred nama je šest sezona odlične zabave pomešane sa deilemama o tome kako se život jednog preduzetnika preko noći može promeniti. „Silicon Valley“ pružiće vam pokoji neočekivani odgovor na etičku dilemu o tome da li u svetu biznisa dobrota i pohlepa uopšte mogu da postoje istovremeno, a neprocenjiv je i način na koji prikazuje značaj i količinu moći koju ultimativno imaju ljudi sa samog vrha ekonomske lestvice.
Girlboss – kako započeti sopstveni biznis
Netflix-ova serija „Girlboss“ pojavila se 2017. godine doživevši, nažalost, tek jednu sezonu pre nego što je produkcijska kuća odlučila da ugasi projekat. Međutim, za prave ljubitelje priča o počinjanju sopstvenog biznisa bez ikakvog kapitala, ova drama sa elementima komedije može se maltene uvrstiti u obaveznu lektiru.
Bazirana na životnoj priči Sofije Amoruso, osnivačice američkog brenda Nasty Gal, „Girlboss“ nas sprovodi kroz prve korake koji su jednu devojku u srednjim dvadesetim kroz nekoliko godina pretvorili u vlasnicu kompanije čija se vrednost u 2021. godine procenjivala na više od 75 miliona dolara. Kroz trinaest epizoda, ova serija dokumentuje sve poteškoće koje sa sobom nosi pokretanje sopstvenog startapa, i, negde između privatnih peripetija i poslovnih katastrofa, nalaze se brojne lekcije i više nego primenjive svima onima koji razmišljaju da se bace u sličan poduhvat.
Empire – industrija zabave iz potpuno novog ugla
Dok se “Succsession“ bavi industrijom zabave iz jedne spoljne, analitičke i često hladnokrvne perspektive, serija „Empire“ iz 2015. godine predstavlja drugu stranu medalje. Prativši nekadašnjeg dilera Lucijusa Lajona (Terenc Hauard), a sadašnjeg mogula i izvršnog direktora firme Empire Entertainment, ova drama ubacuje nas u središte multi milionske hip-hop industrije.
I, mada su interpersonalne drame između likova ono u čemu ova serija možda i najviše blista, zajedno sa uzbudljivim preokretima i nabojima u zapletu, „Empire“ je istovremeno i odlična studija slučaja o tome kako se upravlja kompanijom. Negde između borbe za kontrolu i uticaja koji neiscrpiva želja za profitom ima na živote, kako umetnika, tako i preduzetnika, ova serija preispituje i šta je sve ono što sa sobom na privatnom i poslovnom planu nose teške odluke i koji su to okviri njihovih posledica.
Better Call Saul – kako biznis funkcioniše iznutra
Sa neverovatnom i dugo očekivanom završincom, „Better Call Saul“ vratio se na male ekrane 2022. godine i počastio nas jednim od najboljih finala televizijskih serija koje smo u skorije vreme imali priliku da vidimo. Ne samo da se nastavlja na estetiku i retoriku koju je imala i serija „Breaking Bad“, smeštena u istom univerzumu i donekle ukrštena na planu likova i tematike, već prenosi i istovetan nivo kvaliteta.
Situirana nekoliko godina u prošlost u odnosu na početak radnje „Breaking Bad-a“, „Better Call Saul“ jedna je o onih serija o biznisu koje istražuju mračnije, korumpiranije i moralno sivlje strane različitih grana poslova. Međutim, ispod površine nalazi se i sjajno istraživanje menadžmenta, računajući da Sola (Džimija MekGila) gledamo od početka karijere, učeći paralelno sa njim o tome kako se, između ostalog, radi istraživanje tržišta, kako se fokusira na zanemarene ciljne grupe, te kako se grade pamtljivi brendovi i adekvatni odnosi sa kupcima. Za one koje zanima kako biznis funkcioniše iznutra, „Better Call Saul“ je riznica preduzetničkih uvida.