Na ovogodišnjoj rang listi najbrže rastućih tehnoloških kompanija u Centralnoj Evropi (CE Technology Fast 50), koju je objavila konsultantsko-revizorska kompanija Deloitte, nalaze se tri srpske kompanije.
Srpska tehnološka kompanija Softech Solutions koja razvija inovativna softverskih rešenja za automatizaciju prodajnih procesa, sa četvorogodišnjim rastom prihoda od 1340% (2020-2023), zauzela je visoko 18. mesto.
“Razvijamo inovativno softversko rešenje koje automatizuje prodajne procese, donoseći kompanijama značajan rast prodaje….Ovo je jasan pokazatelj da smo stvorili tehnologiju koja je relevantna i koja donosi pravu vrednost našim korisnicima širom Evrope,“ ističe Ognjen Lukić, osnivač Softech Solutions doo.
U kategoriji „Kompanije u usponu“, kompanija Abstract, tehnološka kompanija koja se bavi unapređenjem cyber bezbednosti, zauzela je 13. mesto ostvarivši trogodišnji rast prihoda od 389% (2021-2023).
“Pomogli smo mnogim firmama da se oporave nakon cyber napada i danas smo često prvi kontakt kada je potrebna pomoć. Naš cilj je da nastavimo sa pružanjem sigurnosti i znanja koji su osnov za dugoročni uspeh u digitalnom okruženju,” kaže Zoran Dobrosavljević, osnivač i direktor Abstract doo i Seif.ai.
Kompanija Bridgewater Labs, savremena softverska kompanija, specijalizovana za razvoj kompleksnih ERP rešenja uz primenu veštačke inteligencije, kao i specijalizovanih web i mobilnih aplikacija, na 23. mestu uz trogodišnji rast od 136%.
Nikola Obradović, direktor kompanije Bridgewater Labs, rekao je da im je izuzetna čast što ih je Deloitte prepoznao kao kompaniju sa visokim potencijalom za rast i pozitivan uticaj na širu zajednicu. “Naša misija od samog početka jeste unapređenje poslovnih procesa kroz tehnologiju, a ovo priznanje u kategorijama ‘Companies to Watch’ i ‘Impact Stars’ samo potvrđuje našu viziju. Verujemo da je ovo samo početak i da ćemo nastaviti da pravimo razliku u svetu tehnologije i šire.”
Takođe, u kategoriji „Zvezde pozitivnog uticaja“ (Impact Stars), koja prepoznaje kompanije sa pozitivnim uticajem u oblastima kao što su društvo, poslovna zajednica, inovativnost, okolina i raznolikost, izdvojene su kompanije Bridgewater Labs, Pierre Enterprises i Bakson, koje etičke vrednosti postavljaju u srce svojih poslovnih modela.
Softverske kompanije dominiraju
Ove godine, Poljska i Češka su imale najveći broj kompanija koje su ostvarile plasman u glavnoj kategoriji Najbržih 50, sa po 17 kompanija. Hrvatska i Slovačka su zauzele poziciju sa po 4 kompanije, Rumunija i Bugarska sa po 3, dok su Srbija i Letonija imale po jednu kompaniju među plasiranim.
Softverske kompanije i dalje dominiraju rang listom, sa 28 učesnika, a slede ih fintech kompanije, kompanije iz oblasti medija i zabave, kao i one iz sektora zdravstva i nauka o životu.
Ovogodišnji pobednik je rumunska softverska kompanija DRUID, osnovana sa ciljem da premosti jaz između poslovnih sistema i ljudi, omogućavajući organizacijama prirodnu komunikaciju sa tehnologijom. DRUID omogućava povezivanje sa različitim sistemima, automatizaciju i upravljanje procesima, osnažujući timove i revolucionizujući interakciju sa klijentima.
Kompanija koristi veštačku inteligenciju i obradu prirodnog jezika, što omogućava fluidne i prirodne razgovore sa korisnicima.