Grab je mobilna aplikacija koja nudi usluge prevoza osnovana 2011. godine koja je prošle godine ostvarila prihode od preko dve milijarde dolara.
Pored ponude prevoza, kompanija nudi dostavu hrane i namirnica, kao i finansijske usluge kao što su plaćanja, pozajmljivanje i digitalno bankarstvo. Od 2023. godine, Grab takođe opslužuje preko 35 miliona klijenata i obezbeđuje 13 miliona poslova u osam zemalja jugoistočne Azije. Od 2021. nalazi se i na američkoj berzi, a tržišna vrednost joj je oko 15 milijardi dolara.
Iza ove kompanije stoji Entoni Tan (42), suosnivač i izvršni direktor. Tan je odrastao kao najmlađi od tri sina u jednoj od najbogatijih porodica Malezije. Njegov otac, Tan Heng Čev, je predsednik Tan Chong Motor, multinacionalnog distributera automobila koji je osnovao Tanov deda 1950-ih. Od njega se očekivalo da nastavi porodični biznis, ali on je krenuo drugim putem.
Kako piše CNBC, Tan u ovom poslu nije zbog novca.
“Možete me nazvati „pobunjenikom bez razloga“. U misiji sam da stvorim nešto što bi moglo biti „snaga dobrog“,” kaže Tan.
Ideja i prve investicije
Tan je 2009. godine započeo studije na Harvard Business School, gde je upoznao svog poslovnog partnera i suosnivača Grab-a Hooi Ling Tana.
Razgovarali su o malezijskom taksi sistemu, koji je u to vreme bio poznat po tome što nije bezbedan, posebno za žene. Odlučili su da prihvate izazov i reše problem želeći, kako kažu, da “služe jugoistočnoj Aziji”.
Biznis plan koji su napravili doneo im je poedu na konkursu na univerzitetu i 25.000 dolara, novac za ono što će postati Grab. Ostatak je dobio od majke, koja je bila prvi pojedinačni investitor, i tako što je podigao svu svoju ušteđevinu.
“Bilo je veoma intenzivno… Verovatno sam radio 15, 18, ponekad i 20 sati dnevno, a to je bila stvar od ponedeljka do nedelje”, priča Tan.
Prvi zadaci su bili da se pojača infrastruktura i ubede taksisti u različitim delovima jugoistočne Azije da prigrle aplikaciju. Tan je putovao po ovim zemljama i lično razgovarao sa njima.
Grab kao transformacija života u regionu
Takav rad doneo je i rezultate. U 2018, Uber je pristao da proda svoje poslovanje u jugoistočnoj Aziji Grab-u u zamenu za 27,5% udela u kompaniji. Kao deo ugovora, izvršna direktorka Ubera Dara Khosrovšahi pridružila se Grab-ovom upravnom odboru. Ovaj dogovor je uspostavio Grab-ovu dominaciju u regionu.
Ono što je počelo kao san da se reši problem bezbednosti u malezijskom taksi sistemu, sada je postalo dominantna super aplikacija u jugoistočnoj Aziji.
Grab je transformisao način na koji ljudi u regionu žive i osnažila ljude „na dnu piramide“ nudeći im priliku da zarade.
„Sećam se kada sam se sastao sa bivšim predsednikom Filipina Ferdinandom Markosom, i rekao mi da je Grab bukvalno promenio brojke o nezaposlenosti na nacionalnom nivou. To je ono što bih rekao da nas sve čini zaista srećnim”, kaže direktor ovog “azijskog Ubera”.