YouTube je obelodanio svoj prihod za prvi kvartal ove 2022. godine. Cifre govore da najveća platforma za video-sadržaje ima manje oglašivača, pa i prihoda. Zašto?
YouTube za prva tri meseca ove godine nije postigao planiran cilj od 7,48 milijardi dolara, već je u prvom kvartalu prihodovao 6,87 milijardi, kako je u zvaničnom saopštenju objavio Alphabet, kompanija u čijem su vlasništvu gigantni Google i Youtube.
YouTube prihodi
Zanimljivo je uporediti poslovanje YouTube-a sa prethodnom godinom.
U prvom kvartalu prošle 2021. godine, ova video-platforma je lošije poslovala u odnosu na ovaj kvartal (prihod 6 milijardi dolara). Beleži pad i ukoliko se uporedi sa ostalim kvartalima 2021. godine:
- KV2 – 7 miliona dolara
- KV3 – 7,2 miliona dolara
- KV4 – 8,63 miliona dolara
Činjenica je da po pravilu poslednji kvartali godine znače i veću potrošnju pre svega zbog praznika. Brojevi govore i da su počeci godine lošiji, ali ipak je neobično da je u eri video-sadržaja najveća video-platforma loše procenila svoje poslovanje.
Šta se desilo po mišljenju viđenijih analitičara?
Na prvu loptu, pretpostavka je da je TikTok pokupio deo oglašivača i da je to razlog što YouTube nije ispunio plan. Ova kineska video-platforma beleži trostruki rast ako se uporede prethodna i ova godina. Po zvaničnim saopštenjima, TikTok će ove godine prihodovati 6 milijardi dolara, a najava ove platforme je da će 2024. stići do dva puta veće zarade. Za dve godine, dva puta veće fakture.
Što se tiče američkog tržišta 185% je povećano interesovanje za ovu platformu. Što se Srbije tiče, tri puta je više registrovanih korisnika u prošloj godini u poređenju sa 2020. prema podacima koje navode domaći stručnjaci za komunikacije i digitalni marketing.
TikTok je privukao populaciju dece. Facebook im je postao nezanimljiv što se i odrazilo na značajan pad vrednosti akcija ove društvene mreže početkom prošle godine, a zbog manjeg interesovanja korisnika.
Rat u Ukrajini je svakako uticao na neispunjen plan YouTube-a procenjuju analitičari. Aktuelni problemi sa transportom u celom svetu uz prateći skok cena takođe su krivci. Tu je i inflacija i post Covid ekonomska slika.
Potez YouTube-a
Kao odgovor na kinesku platformu za kratke video-sadržaje YouTube je pre dve godine pustio u promet YouTube Shorts gde korisnici mogu postavljati kratke video sadržaje po ugledu na TikTok i Instagram. Iako je ’Shorts’ privukao korisnike i beleži rast (30 miliona korisnika dnevno), i dalje nema opciju monetizacije. Što se oglašivača tiče i dalje je u beta fazi ili fazi testitanja.