Da li je Netflix pobedio u striming ratovima?

Foto: Bonitet.com/Midjourney

Ključne tačke
  • Kompanija se oporavila posle „velike korekcije“ 2022.
  • HBO se vraća na kablovski paket
  • Striming servise čekaju burne dve godine
  • Uspon YouTube-a

Neverovatan desetogodišnji rast koji je Netflix učinio miljenikom Volstrita naglo je prekinut u proleće 2022. otkrićem da striming servis gubi stotine hiljada pretplatnika.

„Striming ratovi“ su bili su u jeku, a Disney+ i drugi servisi koje su pokrenuli etablirani holivudski studiji disali su Netflixu za vrat. Jedan od osnivača Netflixa Rid Hejstings bio je prinuđen da povuče poteze koje je malo ko očekivao – počeo je da se obračunava sa klijentima koji su svoje lozinke podelili sa prijateljima ili rođacima, čemu se ranije protivio. Još jedan predlog koji je Hejstings odavno odbacio – oglašavanje – sada je bio u planu.

Borba velikih

To je označilo početak strateške promene koja je proširila Netflixovo vođstvo u odnosu na tradicionalne kompanije za zabavu, koje se još uvek bore da zarade novac u poslu nakon što su uložile milijarde u striming.

Otkako je u maju 2023. krenuo u akciju protiv deljenja lozinke, Netflix je dodao 45 miliona pretplatnika koji plaćaju. Njihova cena akcija porasla je za više od 300 odsto sa najnižeg nivoa nakon korekcije i postavila nove vrhunske vrednosti svih vremena.

Netflix je pokrenuo reklamni biznis od nule, investirao u novonastalu diviziju video igara i proširio svoja „iskustva“ popularnim serijama kao što su Bridgerton, Squid Game i Stranger Things. Čak je počelo da se upušta u sport uživo.

Dok se Netflix vratio, tradicionalne holivudske grupe su zaglibljene. Disney je, trenutno, jedini koji trenutno zarađuje u tom poslu.

Filmska industrija preživljava još jednu tešku godinu, što izaziva zabrinutost oko toga da li će blagajne ikada prodati onoliko karata kao pre pandemije. Kablovska televizija — nekada neverovatan generator novčanog toka — je u dubokom padu.

Ukupan broj pretplatnika Netflixa dostigao je 277,6 miliona u poslednjem tromesečju, što je 16,5 odsto više nego godinu dana ranije.

Skoro pet godina nakon što je lansiranje Disney+ pokrenulo „striming ratove“, Netflix je na vrhu i kada je reč o vremenu koje pretplatnici provedu na servisu. U julu su Amerikanci ispred ekrana provodili oko 8,4 odsto svog vremena, dok je njegov najbliži holivudski rival, Disney, objavio brojku od 4,8 odsto.

HBO se vraća na „kabl“

Strimeri koje vode drugi holivudski studiji — Warner Brosov Max (HBO), Comcastov Peacock i Paramount+ — svi su imali manje od dva procenta sati gledanja.

U pokušaju da se oporavi nakon gubitka paketa NBA prava, Warner Bros je najavio da sa Charter Communicationsom obnavlja ono što se nekada zvalo kablovski paket. Dogovor će omogućiti da Maxov sadržaj, uključujući HBO i Discovery+, bude dostupan na Charterovim TV Select paketima bez dodatne naknade za kupce. To je prvi put da će HBO programi biti dostupno u standardnom paketu, a ne kao dodatak.

Iz WB navode da očekuju da će Max „porasti“ za 6 miliona pretplatnika u poslednjem kvartalu, kao i da će usluga rasti na globalnom nivou. Kompanija je u avgustu saopštila da su njeni pretplatnici na strimovanju dostigli 103,3 miliona na kraju drugog kvartala, što je povećanje od 3,6 miliona pretplatnika.

Ipak, analitičari sada postavljaju pitanja o sledećoj fazi rasta Netflixa. Za njegovu drugu veliku inicijativu – oglašavanje – biće potrebno vreme.

Netflix se udružio sa Microsoftom kako bi koristio svoj „stack“ – sistem za isporuku digitalnih reklama – i pokrenuo svoju uslugu podržanu oglasima u 12 zemalja do jeseni 2022. Počeo je da javno objavljuje listu svojih 10 najboljih serija, omogućavajući oglašivačima da ciljaju najpopularnije programe strimera.

Uspon YouTube-a

U Holivudu i na Volstritu se očekuje da će se slabiji strimeri ili kombinovati ili ugasiti u narednih 18 do 24 meseca. A da će biti burno, biće.

Konkurencija je i dalje žestoka ne samo unutar kategorije pretplatnika striming servisa, već i šire“, napisali su nedavno analitičari MoffettNathansona, istraživačke firme. „YouTube već koristi preko 20 odsto više TV-a nego Netflix i raste brže. Video kratke forme je takođe tu da ostane.“

YouTube je uglavnom poznat po sadržaju koji generišu korisnici, ali takođe podstiče plaćene pretplate za ponude kao što je NFL Sunday Ticket, koja može koštati oko 480 dolara godišnje.

TikTok omogućava svojim korisnicima da eksperimentišu sa video zapisom dugog formata do sat vremena. A sajtovi sa besplatnim video strimovanjem kao što je Tubi, usluga u vlasništvu Foxa, brzo rastu zahvaljujući starijim TV naslovima.

Kako su strimeri sada deo iste ekonomije kao i gejmeri i društvene mreže, to ih stavlja u direktniju konkurenciju sa platformama kao što su TikTok i YouTube.

Ali dok su TikTok i njemu slični još uvek vezani za pametne telefone kao svoju primarnu platformu za gledanje, YouTube nije samo napravio skok ka gledanju na velikom ekranu, već je učvrstio svoju dominaciju nad tom arenom, dajući mu jedinstvenu prednost u odnosu na druge društvene video platforme.

Ukratko, sa striming ratovima koji prelaze u ratove za angažovanje, YouTube je sada najstrašniji protivnik Netflixa.

Strogo je zabranjeno kopiranje tekstova osim u slučaju preciznog navođenja izvora i linka ka originalnom tekstu.

Podeli tekst

Ako ste propustili

Povezane vesti

Komentari +

OSTAVITE KOMENTAR

Molimo unesite svoj komentar!
Molimo unesite svoje ime ovde