Da li Sjedinjene Države idu ka recesiji? Pitajte 10 ekonomista i verovatno ćete dobiti 10 različitih odgovora. Zbog toga su neki odustali od tradicionalnih podataka – BDP, radna mesta i drugo – i umesto toga su se okrenuli neobičnijim ekonomskim pokazateljima kako bi im pomogli da vode svoje kompanije. Neki bi ih nazvali ‘glupe ekonomske metrike’.
Bedževi za uniforme
Jedan od poznatih ekonomskih pokazatelja su radna mesta, ali možda postoji nešto bolje. Na primer – broj bedževa za uniforme koje nose milioni radnika, od onih koji rade u lancima brze hrane do molera. Vlasnik jednog od najvećih svetskih proizvođača amblema i zakrpa – World Emblem – nedavno je rekao listu USA Today da je prodaja porasla za 19 odsto u odnosu na isti period prošle godine. Recesija? “Mi je ne vidimo”, rekao je Rendi Kar, izvršni direktor kompanije sa sedištem u Fort Loderdejlu na Floridi.
Muško donje rublje
Pitajte bilo kog momka o donjem vešu, i verovatno će priznati istu stvar. Kada su dobra vremena, kupujemo dobar materijal. Kada smo kratki sa novcem, nosimo ih dok se ne raspadnu. Dakle, da li prodaja muškog donjeg veša odražava ekonomiju u celini? Neki – uključujući bivšeg šefa Federalnih rezervi Alana Grinspena – misle tako. Ako želite da proverite kako posluje posao sa donjim vešom za muškarce, možete pogledati Hanesbrands ili PVH Corp (koja poseduje nekoliko vodećih brendova, uključujući Calvin Klein i Tommy Hilfiger) ili Ralph Lauren Corporation. Poenta priče: U proteklih 12 meseci, prodaja muškog donjeg veša je uglavnom bila stabilna.
Ruž za usne
Ruž za usne je relativno jeftina stvarčica u Americi, sa cenom koja ide od 5 do 20 dolara. Istorija je pokazala da će žene smanjiti potrošnju skupljih kozmetičkih proizvoda poput šminke i parfema kada su vremena teška. Ali karmin? Nikada. Kada raste prodaja ruževa a pada interesovanje za luksuznu kozmetniku, to je još jedan potencijalni znak ekonomskih prepreka. Velike kozmetičke kompanije kao što su L’Oreal, Estee Lauder su pokazale snažan rast prihoda tokom prošle godine.
Prekomorski transport
Svetski pomorski transport ima značajan uticaj na američku ekonomiju i umesto da prate jedinice i teretne aktivnosti, neki ekonomisti umesto toga prate cenu prevoza. Zašto? Jer u svetu ponude i potražnje, što je veća potražnja za otpremom, to bi transport trebalo da košta više. Da biste pratili ovaj fenomen, ne tražite dalje od Baltic Dry Indexa. Ovo je dobro posmatrana mera troškova transporta za otpremu artikala preko Baltičkog mora, jedne od najprometnijih svetskih saobraćajnica. Dakle, kako stoje troškovi transporta? Oni su porasli za više od 55 odsto u protekloj godini, pa čak i nešto više od vremena pre Covid-a.
‘Glupe’ ekonomske metrike i vozila
Neki ekonomisti smatraju da je prodaja RV-a (rekreativnih vozila) ekonomski pokazatelj jer RV vozila – luksuzni predmet – nisu samo skupa, već dolaze sa visokim troškovima održavanja i imaju tendenciju da izračunaju potrošnju gasa po galonima po milji. Dakle, kako napreduje RV industrija? Sudeći po jednom od najvećih američkih proizvođača ovih vozila – Vinnebago – ne tako sjajno. Prodaja je opala poslednjih nekoliko godina, a cena akcija kompanije je pala za 35 odsto u protekloj godini.
Ovo su samo neki od ‘neobičnijih’ ili ‘glupih’ ekonomskih pokazatelja. Moguće je pratiti i prodaju kamp-prikolica, šampanjca, putera, frizura (u Japanu, navodno, žene nose dužu kosu kada su vremena dobra, a kraću kada je ekonomija u problem).
Kolumnista Guardian-a Džin Marks (vlasnik kompanije Markc Group PC koja pruža usluge tehnološkog i finansijskog menadžmenta) upozorava da je o glupim ekonomskim metrikama poput ove zabavno razgovarati sa prijateljima i kolegama. Ali ih ne treba shvatati ozbiljno.
“Ja vodim posao, a moj glavni ekonomski pokazatelj su moji klijenti. Naučio sam da je najbolji način da izolujem svoje poslovanje od ekonomije diverzifikacija: imam što više klijenata u što je moguće više industrija i geografskih lokacija. SAD su velika zemlja, pa čak i kada jedan klijent smanji kupovinu donjeg veša u Ilinoisu, verovatno ću imati još jednu kupovinu bedževa za uniforme u Teksasu”, napisao je Marks za Guardian.