Realnost globalnog trgovinskog rata počinje da gura korporativne šefove da urade ono što su mesecima pokušavali da izbegnu: da kritikuju politiku predsednika Trampa, piše Wall Street Journal.
U danima nakon što je Donald Tramp najavio velike namete, izvršni direktori su se zadržali da privatno kanališu svoje frustracije trgovinskim grupama i lobistima. Neki su na brzinu dogovorili nove sastanke o trgovini sa Trampovim zvaničnicima, ponekad dobijajući nezadovoljavajuće odgovore, kažu rukovodioci i korporativni savetnici.
Sada, nakon trodnevne rasprodaje tržišta i upozorenja “titana sa Volstrita” kao što su Bil Ejkman i Džejmi Dajmon, više poslovnih lidera otvoreno izražava zabrinutost.
Ken Grifin, milijarder koji vodi firmu za hedž fondove Citadel, nazvao je tarife „ogromnom greškom u politici” na događaju u ponedeljak na Univerzitetu u Majamiju, prema izveštaju Blumberga.
“Pogrešno je reći porodici srednje klase ili porodici sa ekonomskim izazovima „koštaće vas 20%, 30%, 40% više za vaše namirnice, za vaš toster, za novi usisivač, za novi automobil“, rekao je Grifin. „Čak i ako se san o poslovima koji se vraćaju u Ameriku ostvari, to je 20-godišnji san. Nije 20 nedelja. Nisu dve godine. To su decenije.“
“Carina nije lepa reč”
U globalnoj ekonomiji, „carina nije lepa reč“, rekao je Bahram Akradi, izvršni direktor vrhunskog fitnes lanca Life Time Group Holdings. „Ne možete primeniti ovu vrstu zastoja i ovoliko trenja na svetsku trgovinu.”
Izvršni direktor kompanije Ethan Allen, koja proizvodi 75% svog nameštaja širom Severne Amerike, takođe je predložio predsedniku da se povuče iz carinske ofanzive.
„Nema ništa loše u tome da spustiš loptu — to nije neuspeh“, rekao je Faruk Katvari, izvršni direktor proizvođača nameštaja.
Osnivač Bridgewater Associates-a Rej Dalio rekao je da je „veoma zabrinut“ zbog praktičnosti, uprkos tome što se slaže da SAD imaju problem u tome što ne proizvode dovoljno robe.
„Slažem se sa problemom [ali] veoma sam zabrinut zbog rešenja“, rekao je osnivač hedž fonda i milijarder u intervjuu za CNBC.
Čak i Ilon Mask ima primedbe
Neki od prvih lidera koji su progovorili bili su glasne Trampove pristalice. Ejkman, milijarder, menadžer hedž fonda, pozvao je na 90-dnevnu pauzu u tarifama kako bi pregovarao sa drugim zemljama, upozoravajući da je alternativa „samoindukovana, ekonomska nuklearna zima“.
„U procesu smo uništavanja poverenja u našu zemlju kao trgovinskog partnera, kao mesto za poslovanje i kao tržište za ulaganje kapitala“, napisao je Ejkman u objavi na X-u.
Čak je i Ilon Mask, jedan od Trampovih najuticajnijih savetnika, “prokomentarisao” trgovinsku agendu Bele kuće. Milijarder je u ponedeljak objavio dobro poznati video ekonomiste Miltona Fridmana koji promiče slobodnu trgovinu objašnjavajući kako sastavni delovi olovke zahtevaju složene lance snabdevanja.
Zašto se plaše?
Jedan od razloga zašto su korporativni lideri oklevali da govore je taj što su se mnogi plašili odmazde Trampove administracije, rekao je za WSJ Džefri Sonenfeld, profesor na Jejl školi za menadžment. Tokom prošlog meseca, administracija je kaznenim izvršnim naredbama ciljala nekoliko istaknutih advokatskih kancelarija koje su povezane sa predsednikovim političkim i pravnim protivnicima. Takođe je pozvao savezne agencije da identifikuju kompanije i druge entitete za potencijalno ispitivanje njihove prakse raznolikosti.
Sonenfeld je rekao da je čuo od frustriranih izvršnih direktora nekoliko velikih kompanija koje posluju na berzi da bi trgovinske grupe trebalo snažnije da se suprotstave carinama ili da daju kolektivne izjave članova svojih velikih kompanija.