Ovog vikenda jedna vest posebno je uzburkala poslovnu javnost u Srbiji. Na meti jednom broju tabloida bila je jedna kompanija i jedan čovek, Dragan Filipović, a razlog su bili studentski protesti koji se skoro tri meseca dešavaju u Srbiji.
Ti tabloidi su prošlog meseca objavili fotografiju Dragana Filipovića, predsednika Izvršnog odbora Generali osiguranja, sa studentskih protesta kojima je privatno prisustvovao. Oni su ga optužili da “hoće da ruši državu”, a na meti targetiranja koje je usledilo, našla se i sama kompanija kroz tekstove u kojima se neosnovano tvrdi da gubi tržište.
Povlačenje
Iako su brojne esnafske organizacije podržale Filipovića i kompaniju, i osudile targetiranje, dve koje nisu to uradile, iako je kompanija to tražila, bile su Privredna komora Srbije i Udruženje osiguravača Srbije.
Zato je prema pisanju Nove ekonomije, Generali osiguranje odlučilo da se povuče iz rada te dve organizacije.
Dragan Filipović i Generali su dobili podršku za potez na koji su se odlučili. Iako ni kompanija ni on nisu izlazili sa zvaničnim saopštenjem, Filipović je u postovima na Linkedin-u vezanim za ovu temu zahvaljivao u komentarima na podršci. U jednom je napisao da su on lično, ali i Generali dobili “neverovatno veliki broj poruka, poziva, mailova od kolega iz drugih osiguravajućih kuća koji su nam pružili podršku.”
“Direktorski aktivizam”
Izražavanje svojih stavova ili stavova kompanije u vezi određenih tema koja im “nisu u opisu posla” nije ništa novo. Pre nekoliko meseci pisali smo o tome ko koga među američkim direktorima podržava Donalda Trampa ili Džoa Bajdena na predsedničkim izborima.
Filipović niti je nešto pričao na temu politike, niti je njegova kompanija donirala za neku političku opciju, niti podržao neku stranku. Samo je svojim prisustvom na protestu podržao borbu da se za jedan tragičan događaj u našoj zemlji napokon sazna istina.
Pored toga, on je uradio ono što je u poslovnom svetu i svetski trend. Takozvani “direktorski aktivizam” vidljiv je u brojnim kompanijama. U današnje vreme je i poželjan. U poslovnom svetu zalaganje jednog Tim Kuka, prvog čoveka kompanije Apple, protiv LGBT diskriminacije, ili Marka Beniofa (Salesforce.com) za jednakost kada su plate žena i muškaraca u pitanju, ili čuvenog direktora Starbucks-a Hauarda Šulca protiv rasne diskriminacije, su opšte poznata.
Mladi traže stav
Očekivanja od kompanija i njihovih lidera da signaliziraju svoje vrednosti su posebno visoka među milenijalcima i generacijom Z. Jedno istraživanje koje je napravila 5W, firma za odnose s javnošću, kaže da 83 odsto kupaca starosti od 18 do 34 godine smatra da je važno da kompanije od koje kupuju budu u skladu sa njihovim vrednostima, u poređenju sa 60 odsto onih starijih od 55 godina.
Slično tome, marketinška firma Weber Shandwick otkrila je da 34 odsto zaposlenih milenijalaca kaže da se njihova lojalnost poslodavcu povećava kada izvršni direktor zauzme stav o temama koje su u fokusu javnosti.
Kada su milenijalci u pitanju ovaj potez Generali-ija, svesno ili nesvesno, može postati i dobar poslovni korak, jer se od te generacije očekuje da bude najbogatija generacija u istoriji.
Dragan Filipović i Generali: Stav i integritet
Dve reči koje najviše dominiraju na društvenim mrežama u vezi poteza Filipovića i Generali osiguranja su stav i integritet. Takođe, odluka kompanije da podrži svog zaposlenog u ovako polarizovanom društvu je i prilično hrabra. Ono što je bizarno je da se sve ovo odnosi na pravo koje je u Srbiji poznato već skoro 200 godina.
U Glavi 11 iz Sretenjskog ustava iz 1835. godine koga smo se podsećali ovog vikenda, u stavu 117 piše:
“Svaki Srbin ima pravo birati način življenja svog po svojoj volji, samo koji nije na obštenarodnu štetu.”
A tekst možemo da završimo delom posta podrške Filipoviću od strane Radeta Rakočevića, direktora i osnivača Senzal capital Beograd.
“Svaki pojedinac ima pravo da slobodno izražava svoje stavove, bez straha da će biti targetiran. Takođe, svako može da odluči i da ćuti, i to je ljudsko neotuđivo pravo.
A ja imam pravo da biram ljude i kompanije sa kojima će da sarađujem, koji dele moje moralne i etičke principe i ne kriju se iza svojih materijalnih interesa.”