Već drugu godinu za redom topIC poslovna platforma uradila je istraživanje o tome kako kompanije komuniciraju sa svojim zaposlenima.
Ovo istraživanje ima za cilj da svakom profesionalcu koji ga čita omogući razumevanje stanja internih komunikacija na našem tržištu, kao i merilo po kome može da sagleda svoje prakse, procese, način rada i identfikuje šta može da radi bolje. Takođe, ovo istraživanje je i alat da se prati razvoj struke internih komunikacija na našem tržištu u odnosu na svet i identifikuju trendovi.
“U jeku pandemije korona virusa i velikih promena koje su usledile – od odnosa zaposlenih prema poslu i organizaciji rada do prilagođavanja biznisa tržišnim turbulencijama, kompanije su shvatile da jasna i dosedna komunikacija unutar njihovih organizacija nije samo nešto što je lepo imati, već je ključni stub strategije opstanka i kontinuiranog poslovanja. Kada zaposleni znaju šta se događa i šta se od njih očekuje, promene se lakše prihvataju i biznisi ne trpe. Isto se dogodilo i kod nas na tržištu i baš zato je nastala topIC platforma, sa ciljem da pomogne kompanijama da kvalitetnije i efikasnije komuniciraju sa svojim zaposlenima”, rekla je Tijana Bejatović, direktorka i komunikaciona strateškinja u topIC-u.
Na pitanje šta se promenilo za godinu dana, ona kaže da je internih komunikatora više, ali da se zajedno sa tim brojem povećava i pritisak i obim posla.
“Mnogo je više operative, nego strateškog upravljanja komunikacijom sa zaposlenima. To znači da interne komunikacije većinski informišu zaposlene za šta god se pojavi zahtev, bez filtera da li je ta informacija suštinski važna i potrebna zaposlenima. I to stvara veliki šum zbog koga su naša radna mesta postala jako bučna”, kaže ona i dodaje da su zaposleni pretrpani informacijama i da to utiče na njihovu efikasnost i motivaciju, kao i da u gomili informacija teško prepoznaju onu koja je zaista važna.
“Naše istraživanje jasno pokazuje da postoji potreba da se interne komunikacije urede kao proces. Ali to mnogo jasnije vide komunikacije i HR nego donosioci odluka. Zato sam još više sigurna da smo izabrali dobru temu za ovu godinu. A to je #buđenje. Buđenje pre svega internih komunikatora da rade na sebi i unaprede svoje kompetencije, i tako se osnaže da promene “igricu” i postanu strateški partner biznisa. Partner koji u isto vreme radi i za blagodet zaposlenih i uspeh biznisa,” rekla je Bejatović.
Ove godine istraživanje je podržala revizorsko – konsultantska kompanija EY koja kroz svoj rad na tržištu podržava da je istraživanje temelj za napredak u bilo kojoj oblasti, a ovaj put i u dinamičnom svetu korporativnih komunikacija.