Kineski lider Si Đinping signalizirao je vodećim tehnološkim preduzetnicima i izvršnim direktorima da mu je potrebna njihova pomoć da bi postigao ekonomski rast.
Mnogi od najistaknutijih kineskih poslovnih ljudi okupili su se u Pekingu da se sastanu sa Sijem, što je prema Wall Street Journal-u, bila demonstracija odanosti od strane korporativnih šefova najmoćnijem kineskom lideru poslednjih decenija.
Džek Ma kao spasilac?
Prema zvaničnom izveštaju sa sastanka, Si je obećao da će privatne kompanije biti zaštićene kada se takmiče na tržištu na isti način kao i državna preduzeća. Takođe je poručio kompanijama da slede politiku Pekinga kako bi prevazišle poteškoće, ali nije naveo u detalje.
Najupečatljivije lice na sastanku bio je Džek Ma, suosnivač i dugogodišnji lider kompanije Alibaba za e-trgovinu i računarstvo u oblaku, koji je sedeo u prvom redu poslovnih rukovodilaca. Nekada otvoreni Ma je uglavnom bio odsutan iz javnosti poslednjih godina nakon što je održao govor u oktobru 2020. koji je razbesneo Sija, a njegove kompanije su bile na meti višegodišnjeg pritiska Pekinga na tehnološki sektor u zemlji.
Mnogi tehnološki lideri su se povukli iz očiju javnosti, neki su se odrekli titula u svojim kompanijama, a neki i “nestali”.
Promena u Pekingu zbog Trampa
Međutim, od prošle jeseni, Peking je signalizirao podršku privatnom sektoru i otkrio ponovljene mere za jačanje poverenja tržišta. Ekonomija je bila spora delom zbog problema na tržištu nekretnina.
Vlada takođe gura tehnološke kompanije da pomognu Kini da postigne samodovoljnost u oblastima kao što su proizvodnja poluprovodnika i veštačka inteligencija.
Sastanak u ponedeljak usledio je nakon što je predsednik Tramp uveo dodatnih 10 odsto carina na kinesku robu. Krajem 2018, tokom trgovinskog rata između SAD i Kine u prvom Trampovom mandatu, Si se sastao sa kineskim preduzetnicima kako bi izrazio podršku privatnom sektoru i učvrstio poverenje.
Kineski ujedinjeni front
Sijeva odluka da ponovo pozove poslovne lidere, sa novim trgovinskim ratom, bila je „snažan gest da kaže tržištu i neodlučnim lokalnim zvaničnicima da su to naši šampioni koje moramo nepokolebljivo podržavati u svetlu svih rizika“, rekao je Feng Čučeng, osnivački partner pekinške savetodavne firme Hutong Research.
„S obzirom da mnogi od ovih preduzetnika imaju značajne udele u SAD, Pekingu je potreban ujedinjeni front i da bi sprečio veliki odliv kapitala“, rekao je Feng.
Među učesnicima su bili Vang Chuanfu iz proizvođača električnih vozila BYD, Robin Zeng iz giganta baterija Contemporary Amperek Technology, Lei Jun iz proizvođača pametnih telefona Xiaomi i Poni Ma iz lidera videoigara Tencent.
Rukovodioci istaknutih AI startapa su takođe prisustvovali, uključujući Liang Venfeng, osnivača DeepSeek-a, koji je nedavno iznenadio Silicijumsku dolinu i Wall Street sa svojim najsavremenijim AI programima razvijenim sa manje naprednim čipovima.