Milenijalci ne mogu sebi da priušte krizu srednjih godina

Foto: Bonitet.com/Midjourney

Kupovina sportskih automobila, promena frizure i pronalaženje ljubavnika/ce nekada su bili klasični znaci krize srednjih godina – barem za starije generacije.

Ali milenijalcima je tako loše u današnjoj ekonomiji da misle da su previše siromašni da bi sebi dozvolili slom zbog kojeg su svi ismevali njihove prethodnike, pokazuje nova psihološka studija.

Iako se očekuje da milenijalci postanu “najbogatija generacija u istoriji”, od više od 1.000 milenijalaca koji su ispitani u ovoj studiji, 81% njih je izjavilo da ne mogu sebi da priušte krizu srednjih godina, koji se definiše kao dramatično dobijanje ili gubitak težine, konzumiranje sve više alkohola, pohađanje terapije, promenu izgleda ili otkrivanje novih hobija.

Mnogi ljudi koji prolaze kroz krizu srednjih godina takođe doživljavaju anksioznost, depresiju, gubitak svrhe, tugu i sagorevanje, navodi studija, koju prenosi Fortune. Ali dok su krize srednjih godina bejbi bumer generacije možda bile definisane strahom od starenja ili panikom zbog velikih životnih promena, mlađe generacije doživljavaju drugačiji niz briga.

Kriza srednjih godina svrhe i angažovanja

Kriza srednjih godina za milenijalce je pre „kriza svrhe i angažovanja“, ali im i sa izazovnom ekonomijom otežava da priušte “tradicionalnu krizu srednjih godina”.

Milenijalci, koji su rođeni između 1981. i 1996. godine, zarađuju 20% manje od bejbi bumera u njihovim godinama, opterećeni su dugovima za studentske kredite, izazovnim tržištem rada i rastućim troškovima stanovanja, što umanjuje njihovu sposobnost da uspostave finansijsku stabilnost. Milenijalci odlažu sve vrste prekretnica, uključujući kupovinu domova i rađanje dece, zahvaljujući visokim troškovima stanovanja i inflaciji, što takođe ograničava njihovu sposobnost da bezbrižno troše na krizu srednjih godina.

Milenijalci u potrazi za smislom

Međutim, neki stručnjaci tvrde da nije da milenijalci ne mogu priuštiti krizu srednjih godina – već samo da ova prelomna tačka u životu može izgledati drugačije od prošlih generacija.

„Dok klasična slika krize srednjih godina može uključivati ekstravagantno trošenje, emocionalna i psihološka previranja koja su u pozadini zaista definišu iskustvo“, kaže Endrju Letam, sertifikovani finansijski planer, za Fortune. „Bilo da se radi o trošenju na luksuzne stvari ili impulsivnim promenama u životu, suština krize srednjih godina leži u potrazi za smislom, identitetom i ličnim ispunjenjem – a ne na bilansu vašeg tekućeg računa.”

„Mi smo prva generacija koja je shvatila da novac ne vredi ako vas košta duše i slobode“, kaže Katja Varbanova, milenijalac i vlasnica biznisa. „Verujem da milenijalci zaista žude za oboje.”

Strogo je zabranjeno kopiranje tekstova osim u slučaju preciznog navođenja izvora i linka ka originalnom tekstu.

Podeli tekst

Ako ste propustili

Povezane vesti

Komentari +

OSTAVITE KOMENTAR

Molimo unesite svoj komentar!
Molimo unesite svoje ime ovde