Holding kompanija Berkshire Hathaway milijardera i investitora Vorena Bafeta nastavila je da smanjuje svoj udeo u akcijama proizvođača iPhone-a, generišući 97 milijardi dolara dobiti za veliki industrijski konglomerat za osiguranje koji Bafet kontroliše od 1965. godine.
Kristalizovanjem dobiti, Bafet je podigao nivo gotovine Berkshire-a do neviđenih visina. Sa 325 milijardi dolara, gotovina sada čini 28 odsto vrednosti imovine konglomerata – najviši nivo od najmanje 1990. I to je ostavilo njegove sledbenike da pokušavaju da odrede motivaciju za prodaju.
A, možda se nešto drugo sprema
Neki investitori i analitičari veruju da se Bafet (poznat kao „prorok iz Omahe“ zbog svojih mudrih finansijskih poteza) drži svojih principa. Oni ukazuju na Apple-ov relativno visok odnos cene i zarade u poređenju sa njegovim potencijalnim rastom zarade.
Apple je nedavno upozorio investitore da njegovi budući proizvodi možda nikada neće biti profitabilni kao iPhone, jer ulaže kapital u veštačku inteligenciju kako bi pokušao da sustigne rivale. Tu uključuju i vlasnika Google-a – Alphabet.
Drugi veruju da se nešto drugo sprema, s obzirom na to da je Bafet godinama hvalio Apple i žalio se na nedostatak drugih prilika za investiranje. Postavlja se pitanje da li 94-godišnji Bafet stvara pistu za svog naslednika ili vidi krizu na horizontu, zbog čega prikuplja keš.
“To je tako čudna stvar za videti . . . i to postavlja pitanje: ’Zašto se skuplja toliko novca?’“, upitao je analitičar Morningstara Gregori Voren.
Likvidnost za ulaganje ili oluja u najavi?
Bafet je takođe ograničio kupovinu drugih akcija ove godine, kupujući akcije u vrednosti od samo 5,8 milijardi dolara do kraja septembra. Ta suma je manja za 133,2 milijarde dolara prodaje akcija koje je Berkshire izvršio.
Prodaja je smanjila rizik kapitala koji Berkshire preuzima i daje mu dovoljno likvidnosti za ulaganje.
Berkshire je oduvek imao veliku gotovinsku poziciju. Delimično, razlog je da bi zadovoljio propise da ima dovoljno likvidnosti u svom investicionom portfelju da isplati buduća potraživanja iz svoje ogromne operacije osiguranja.
Investicija u Apple datira iz 2016. godine kada je kompanija kupila nešto manje od 10 miliona akcija u vrednosti od 1,1 milijardu dolara. Kupovine su bile šok s obzirom da je Berkshire dugo izbegavao brzorastuće tehnološke kompanije. Još 2012, Bafet je rekao akcionarima da čak i sa njegovom rastućom profitabilnošću, “ne bi želeo da kupi“ Apple.
Berkshire je stekao 5,9 odsto udela u Apple-u. Na svom vrhuncu prošle godine, pozicija je vredela skoro 178 milijardi dolara.
Klasična Bafet fora
„Malo bih se zabrinuo“, rekao je za Market Watch analitičar Džim Šenan. Dodao je i da ga Bafetovi nedavni potezi „brinu zbog njegovih pogleda na tržište i ekonomiju“.
Pobornici investitora kažu da postoje dobri razlozi da se Bafetu veruje na reč: da smatra da je prinos na kratkoročne državne zapise privlačniji od “alternative onoga što je dostupno na tržištima kapitala”, kako je rekao u maju.
„Akcije, uključujući Apple i Bank of America, od tada nisu pojeftinile“, rekao je Bill Stoun, glavni investicioni direktor Glenviev Trusta. „Čini se da bi to moglo biti tako jednostavno.“
Prema FactSet-u, akcijama proizvođača iPhone-a trguje se 30 puta više od projektovane zarade u narednoj godini. Daren Polok, menadžer fondova u investicionoj grupi Cheviot i akcionar Berkshirea, napominje da je kada je Bafet kupovao, taj broj bio bliži 12 ili 13 puta i da je „Apple rastao znatno bržom stopom“.
„Kada su akcije precenjene, Berkshire-ov novac se gomila jer Bafet sve manje nalazi razloga za kupovinu“, dodao je Polok. „On nije tržišni tajmer. Prodati Apple i imati ovoliko novca na bogato cenjenom tržištu je klasična Bafet fora”.
Investitori će morati da čekaju još tri meseca pre nego što budu sigurni. Kompanija je za FT rekla da će Bafet svoja razmišljanja podeliti u godišnjem pismu u februaru.