Današnji potrošač možda više nego ikada pre ima potrebu za komfornim iskustvom kupovine. Duge redove u prodavnicama danas su zamenili „klikovi“, a kabine za presvlačenje su postale dnevne sobe. Premda su se običaji i navike promenili, jedno ostaje isto, svaki kupac želi da pronađe baš ono što mu je potrebno što jednostavnije i brže.
Kako bi korisničko iskustvo bilo na visokom nivou, danas je prisutno dosta servisa koji unapređuju pojam onlajn, ali i kupovine uopšteno. Jedna od kompanija koja pruža rešenja zasnovana na mašinskom učenju i veštačkoj inteligenciji je i Dynamic Yield, koji je akvizirala kompanija Mastercard.
Platforma za optimizaciju iskustva Dynamic Yield pomaže korisnicima da imaju personalizovana korisnička iskustva i da pronađu baš ono što je njima potrebno. Oblasti u kojima posluju kreću se od e-commerce do finansija, a klijenti su im neki od najvećih brendova širom sveta. Krajem prošle godine tako je predstavljen njihov servis Shopping Muse, koji na najbolji način prikazuje sve navedeno.
Dynamic Yield i Shopping Muse
Shopping Muse je alat koji ima za cilj da stvori osećaj kupovine kao u prodavnici, tako što na osnovu pretraga korisnika, što mogu biti kolokvijalne reči ili fotografije, kreira predloge proizvoda. Na osnovu aktivnosti korisnika, nakon određenog perioda, Shopping Muse sam kreira preporuke koje odgovaraju profilu i afinitetu svakog pojedinca, te omogućava svima da imaju personalizovano i intuitivno iskustvo.
Ključ ovoga jeste mašinsko učenje i veštačka inteligencija. Platforma koristi veoma naprednu Dynamic Yield tehnologiju personalizacije i na osnovu ponašanja svakog potrošača kreira preporuke bazirane na vizuelnom identitetu i vrednostima svakog brenda, ali i afinitetima potrošača. Zahvaljujući AffinityML tehnologiji, Shopping Muse može da pogodi sledeću kupovinu kupaca uz pomoć veštačke inteligencije i profilisanja afiniteta, dok mu VisualML omogućava prepoznavanje slika tako da korisnici mogu da „aplouduju“ slike kombinacije koju su zamislili i dobiju predloge. Ovaj alat takođe uzima u obzir prethodno ponašanje korisnika kako bi bolje procenio koji proizvod mu je potreban. Razumevanjem preferencija potrošača, ali i uočenih pravilnosti u ponašanju na tržištu, brendovi mogu da osiguraju da preporuke proizvoda potpuno odgovaraju potrebama svakog korisnika.
Čini se da je ovo tek početak. Prema statistici nešto više od jednog od četiri ispitana trgovca trenutno koristi rešenja veštačke inteligencije, dok trinaest posto planira da ih usvoji u narednoj godini. Koliko je personalizacija važna govore i studije slučaja koje se mogu pronaći na Dynamic Yield sajtu, gde se vide podaci da su pojedini brendovi ostvarili porast profita i do 16% nakon prelaska na personalizovana rešenja.
U današnje vreme kada se trendovi „rađaju i umiru“ preko noći, trgovci se suočavaju s neophodnošću da se fleksibilno prilagođavaju stalno promenljivim zahtevima tržišta i rastućim očekivanjima potrošača. Ključni element u uspešnom suočavanju s ovim izazovima jeste otvorenost prema prihvatanju i implementaciji novih tehnologija. Integracija modernih tehnoloških rešenja i sve sofisticiranijih algoritama, postaje od suštinskog značaja za trgovce, ali i sve aktere na tržištu koji žele da ostanu konkurentni i odgovore na dinamične potrebe savremenog tržišta. Ovi inovativni alati omogućavaju prodavcima da efikasnije analiziraju trendove, personalizuju korisnička iskustva i prilagode svoje strategije prodaje, osiguravajući tako dugoročan uspeh i zadovoljstvo kupaca.
BROJKE
16% porast profita pojedinih brendova nakon prelaska na personalizovana rešenja
1 od 4 ispitana trgovca trenutno koristi rešenja veštačke inteligencije
13% planira da koristi rešenja veštačke inteligencije u narednoj godini