Kanadska kompanija Boron One Holdings saopštila je da je njena filijala u Srbiji, firma Balkan Gold doo, potpisala Pismo o namerama sa RKU Resavica koje koje se odnosi na renoviranje rudnika bornih minerala Pobrđe u Resavici.
Potencijalna saradnja vezana je za razvoje projekta bora Piskanja koji je već u vlasništvu Kanađana.
Boron One, koji se do pre dve godine zvao Erin Ventures, u rejonu Piskanja u blizini napuštenih rudnika uglja kod Baljevca na Ibru pronašao je 2020. godine rezerve rude bora čija je bruto vrednost veća od 2 mlrd USD i namerava da otvori rudnik u narednih nekoliko godina, piše eKapija.
Rudnik Pobrđe nalazi se na oko 2,5 km od ležišta Piskanja u Jarandolskom basenu u južnoj Srbiji, a njime upravljaju Ibarski rudnici. U ovom rudniku država je devedesetih prvi put započela probnu eksploataciju rude borata u Srbiji i on već više od decenije posluje kao rudnik bora, a minerali pronađeni u Pobrđu uključuju prvenstveno kolemanit koji se koristi za zaustavljanje nuklearne reakcije u nuklearnim reaktorima i zaštitu od radioktivnih zračenja, kao i manje rezerve haulita.
90-ih propalo zbog sankcija
eKapija podseća da je Boron One, koji se tada zvao Erin Ventures, još 2017. godine počeo razgovore sa srpskim vlastima o komercijalizaciji i potonjoj obnovi rudnika Pobrđe.
Tada je rečeno da bi Balkan Gold imao ekskluzivna prava na sav borat proizveden u rudniku, po fiksnoj ceni.
Zanimljivo je i da je Erin u program bušenja kod Baljevca ušao još devedesetih godina prošlog veka, ali je to propalo zbog sankcija, a zatim se vratio 2012. godine, nakon što je 2010. australijski Rio Tinto odustao od koncesije na tom području.
Pored Kanađana, koji se deklarišu kao kompanija „posvećena dekarbonizaciji planete Zemlje kroz odgovorno rudarenje bora“, za ulaganje u ležište bornih minerala Pobrđe bila je 2013. godine zainteresovana i indijska kompanija Usha Industries, koja je tada takođe najavila da će dostaviti pismo o namerama za investiranje.
„Belo zlato“
Nalazište bora u Piskanji, premapodacima kanadske kompanije, ima 5,48 tona indikovanih mineralnih resursa, a procene su da bi rudnik mogao da bude u funkciji 21 godinu i da da 11 miliona tona bora, koji se koristi u svemirskoj tehnologiji i industriji za proizvodnju mobilnih telefona.
Treba napomenuti i da cena bora raste iz godine u godinu, te da je u polednjih pet godina udvostručena, prešavši u decembru cifru od 700 USD po metričkoj toni.
Inače, čistoća rude borata, koju zbog bele boje nazivaju i „belim zlatom, u reonu Baljevca kreće se oko 40%, što je čini jednom od najčistijih u svetu.
Balkan Gold: „Neobavezujući dokument“
Povodom teksta na portalu eKapija, firma Balkan Gold doo uputila je Zvanično saopštenje — Pojašnjenje u vezi sa medijskim izveštavanjem, koje prenosimo u celosti:
„Żelimo da pojasnimo nedavne medijske interpretacije u vezi sa našim namerama i saradnjom sa Vladom Republike Srbije i javnim preduzećem JP PEU Resavica, kako je nedavno objavljen članak na portalu eKapija sadržao određene netačne i obmanjujuće tvrdnje.
Boron One ostaje u potpunosti posvećen izgradnji snažnog i konstruktivnog partnerstva sa Vladom Republike Srbije, za koje verujemo da će doneti značajne benefite svim stranama, uključujući pre svega lokalnu zajednicu, Republiku Srbiju, kao i Boron One.
Nedavno potpisano Pismo o namerama (LOI) je neobavezujući dokument, čija je svrha isključivo da posluži kao osnova za razmatranje moguće buduće saradnje.
Ono ne podrazumeva bilo kakvu konačnu odluku o zatvaranju rudnika, niti predstavlja bilo kakav zvanični dogovor u vezi sa radom na lokalitetu Pobrđe. Cenimo stalni dijalog sa nadležnim institucijama Republike Srbije i posvećeni smo transparentnom i odgovornom radu, u skladu sa domaćim zakonima i najboljim interesima svih strana.
Ljubazno molimo javnost da zanemari spekulativne ili pogrešno interpretirane naslove, i stojimo na raspolaganju za sva dodatna pojašnjenja ili zvanićne upite.“