Savremeno radno mesto se suočava sa krizom produktivnosti jer radnici gube interesovanje za svoje trenutne uloge. Zapanjujućih 79% zaposlenih je neangažovano na poslu, prema nedavnoj studiji više od 1.100 američkih zaposleni sa CV platforme MyPerfectResume.
Jedan od glavnih razloga za ovaj nedostatak motivacije je niska plata; 33% ispitanika kaže da je to primarni izvor ove apatije, praćen neusklađenošću vrednosti (23%) i nejasnim očekivanjima (14%).
„Kompanije bi trebalo da shvate ove podatke kao poziv za buđenje i da počnu ozbiljno da shvataju nadoknadu zaposlenih“, kaže Jasmin Eskalera, stručnjak za karijeru u MyPerfectResume.
To znači ponovnu procenu njihove trenutne strukture plata kako bi se osiguralo da su u skladu sa tržišnim stopama za talente, kaže ona. Kompanije bi takođe trebalo da sprovode redovne revizije kompenzacija i da razmotre davanje bonusa ili povišica van godišnjeg povećanja na osnovu učinka. To može pomoći zaposlenima da se osećaju cenjeno, posebno kada preuzimaju dodatni posao izvan svojih standardnih uloga.
Šta žele zaposleni?
Ali postoje i drugi alati osim finansijskih podsticaja koji mogu pomoći poslodavcima da se pozabave krizom povlačenja, piše Fortune. Oko 47% anketiranih zaposlenih želi bolju ravnotežu između poslovnog i privatnog života i fleksibilnost, zbog čega je od suštinskog značaja za kompanije da ponovo razmisle o politici povratka u kancelariju i fleksibilnim radnim aranžmanima. Ovo je posebno ključno s obzirom na to da je stres na radnom mestu visok, prema izveštaju, pri čemu oko 49% zaposlenih navodi veliko opterećenje kao glavni stresor. Dok oko 45% zaposlenih kaže da im je potrebna bolja plata i beneficije, 47% kaže da želi bolju ravnotežu između posla i privatnog života ili veću fleksibilnost.
Radnici takođe traže pomoć od svojih menadžera da bi bili produktivniji. Oko 44% kaže da bi im jasnija komunikacija i bolje usmeravanje od strane rukovodstva pomogli da ostanu angažovani tokom radnog dana.
Eskalera preporučuje da rukovodioci u ljudskim resursima razmotre kreiranje programa podsticaja, prošire mogućnosti profesionalnog razvoja i zalažu se za redovne preglede naknada kako bi se osiguralo da plate zaposlenih ostanu konkurentne i pravedne.
„Kada HR aktivno sluša i reaguje, oni mogu primeniti značajne promene na radnom mestu koje su preciznije u skladu sa onim što zaposleni žele“, kaže ona.