Voren Bafet sada ima više državnih zapisa od američkih Federalnih rezervi

Foto: Bonitet.com / Midjourney

Berkshire Hathaway, kompanija investitora Vorena Bafeta, ima 234,6 milijardi dolara kratkoročnih ulaganja u zapise američkog trezora, pokazao je izveštaj o zaradi velikog konglomerata u drugom kvartalu.

S obzirom da je Berkshire kupio 229,5 milijardi dolara u trezorskim zapisima (takođe poznatim kao trezorski zapisi) i hartijama od vrednosti s fiksnim dospećem u prvih šest meseci godine, nadmašio je američke Federalne rezerve u ulaganju u ovaj portfelj. Fed je prošle sedmice objavio da drži 195,3 milijarde dolara u tim računima, prenosi Investitor.

Bafet je oduvek bio obožavalac državnih zapisa. Na godišnjoj konferenciji kompanije u maju, 93-godišnji investitor ih je nazvao “najsigurnijom investicijom koja postoji”.

Trezorski zapisi su kratkoročne hartije od vrednosti koje izdaje — i podržava — američka vlada. Izdaju se s rokom dospeća u rasponu od četiri do 52 nedelje, uz minimalni iznos kupovine od 100 dolara. Menice tada povećavaju vrednost kako bi otplatile celu nominalnu vrednost po dospeću.

Povrat na račune obično nije tako velik kao što investitori imaju od rizičnijih ulaganja kao što su deonice. Ali kako je Fed zadržao kamatne stope u rasponu od 5,25% do 5,5%, prinosi na zapise su porasli. Od 2. avgusta tromesečni računi imaju stopu povrata od 5,05%; šestomesečni računi su 4,68%, a 12-mesečni 4,18%.

Izvještaj Bershire Hathaway o zaradi takođe je otkrio da je konglomerat prepolovio svoj udeo u Apple-u, držeći 84,2 milijarde dolara u deonicama proizvođača iPhonea, što je manje sa 174,3 milijarde dolara koje je posedovao početkom godine. Holding kompanija sa sedištem u Omahi smanjila je svoj udeo u Apple-u već tri uzastopna kvartala. Ipak, Apple ostaje najveća investicija Berkshire-a u deonice, a slede ga Bank of America Corporation (41,1 milijarda dolara) i American Express Company (35,1 milijarda dolara), prema podacima od 30. juna.

Bafet je takođe prodao skoro 4 milijarde dolara deonica Bank of America krajem prošlog meseca. Sa ovom masivnom prodajom deonica u ukupnom iznosu od oko 75 milijardi dolara, legendarni investitor poznat kao “prorok iz Omahe” povećao je svoju gomilu gotovine na rekordnih 276,9 milijardi dolara u prošlom kvartalu, pokazuje prijava.

Strogo je zabranjeno kopiranje tekstova osim u slučaju preciznog navođenja izvora i linka ka originalnom tekstu.

Podeli tekst

Ako ste propustili

Povezane vesti

Komentari +

OSTAVITE KOMENTAR

Molimo unesite svoj komentar!
Molimo unesite svoje ime ovde