U najavi je kontrola jedne porodice: Upoznajte Elisonove

Foto: Bonitet.com/gizmodo.com

Ključne tačke
  • Vlasnici Paramounta i potencijalni vlasnici
  • TikTokaMoćna sila u starim i novim medijima
  • Otac za Trampa, sin za demokrate i South Park

Visoko iznad prostranih filmskih parcela Burbenka, vodotoranj Warner Bros-a simbol je starog Holivuda. Petnaest kilometara južnije, u Kulver Sitiju, šarena kancelarija TikTok-a sa staklenom fasadom simbolizuje industriju koja preti da zauzme njegovo mesto.

Velika bitka medija vodi se između profesionalnih produkcijskih studija, poput Warnera, i tehnoloških platformi poput TikTok-a koje nude algoritamski sortirani sadržaj koji generišu korisnici. Sada bi dva dogovora mogla da dovedu obe firme pod kontrolu jedne porodice.

Leri Elison, 81-godišnji osnivač Oracle-a, softverskog diva pomogao je sin Dejvidu da u avgustu kupi Paramount, još jedan veliki stari holivudski studio. Porodica je sada zainteresovana za Warner Bros Discovery, mnogo većeg konkurenta. U međuvremenu, Oracle je deo grupe koja se nada da će kupiti američke operacije TikTok-a od ByteDance-a, njegovog kineskog vlasnika. Prodaju je u načelu odobrio predsednik Donald Tramp 25. septembra.

Spoj starog i novog

Ako se poslovi sklope, Elisonovi će dobiti kontrolu nad nekim od najvećih američkih novinskih i zabavnih brendova – od „Igre prestola“ i „Prijatelja“ do CBS News-a i CNN-a, i uticaj na aplikaciju na kojoj američki tinejdžeri provode više vremena nego na bilo kojoj drugoj.

Kako besni konkurencija između starih i novih medija, Elisonovi bi mogli da budu u jedinstvenoj poziciji da ih okupe.

Kada je reč o „starim“ medijima, Dejvid Elison, šef Skydance Media, produkcijske kompanije koju je osnovao pre 15 godina uz pomoć svog oca, preuzeo je kontrolu nad Paramountom ovog leta. Dogovor je pao nakon dugotrajnog prepiranja sa Federalnom komisijom za komunikacije (FCC), koja je odbijala da da pristanak sve dok Paramount nije rešio Trampovu tužbu o izveštavanju CBS Newsa. Posao vredan 8,4 milijarde dolara uglavnom je finansirao Leri Elison, koji je postao drugi najbogatiji čovek na svetu otkako je „zlatna groznica“ veštačke inteligencije udvostručila cenu deonica Oraclea. Kako piše Economist, Leri će možda ponovo posegnuti za svojim bogatstvom kako bi kupio Warner Bros, čija je tržišna vrednost gotovo 50 milijardi dolara.

Zajedno, Paramount i Warner bili bi holivudski gigant. Njihova nedavna zarada na blagajnama premašuje zaradu bilo kojeg drugog studija. Dve firme imaju najveći udeo na nacionalnom tržištu televizijskih oglasa, a njihove striming usluge (Paramount+ i HBO Max), zajedno prodaju više pretplata u Americi čak i od Netflixa. Čini se da je Warner zainteresovan da bude preuzet, ali je potencijalnih kupaca malo. 

Tehnološke kompanije poput Apple-a i Amazon-a ne deluju zainteresovano za njegovu kablovsku televiziju. Comcast, kablovski džin koji poseduje NBC Universal, mogao bi da naiđe na „rampu“ kod Trampa kome se ne dopada njegova informativna služba MSNBC.

Sa druge strane, čini se da je dogovor sa TikTok-om daleko od kraja. Ipak, Tramp je izdvojio Oracle kao velikog igrača među potencijalnim kupcima.

Oracle je već blisko povezan s TikTok-om budući da skladišti podatke svojih američkih korisnika u okviru šeme Project Texas, koja je osmišljena da kineske programere drži na distanci. ByteDance će navodno iznajmiti kopiju svog algoritma novim vlasnicima TikToka, koji će ga prekvalifikovati za podatke američkih korisnika pod nadzorom Oracle-a. Strane imaju rok do januara da finalizuju detalje.

Kontrola jedne porodice

Šta bi Elisonovi mogli da urade sa svojim novim medijskim carstvom?

Dejvid Elison je, posle sklapanja dogovora sa Paramountom, rekao da želi da spoji „kreativno srce Holivuda s inovativnim duhom Silicijumske doline“. Kombinacija jedne od najvrednijih svetskih biblioteka sadržaja s jednim od najoštrijih algoritama za preporuku sadržaja ima očigledan potencijal.

Sa TikTok-om, Elisonovi bi imali pristup najboljem izvoru podataka o tome što mladi Amerikanci vole da gledaju.

Kontrola nad novinskim brendovima poput CBS-a i CNN-a, kao i TikTok-om, gde se mnogi Amerikanci informišu, dala bi Elisonovima znatnu političku moć.

Ipak, dok je tata Leri u dobrim odnosima sa Trampom, njegov sin Dejvid podržao je Džoa Bajdena i nedavno je potrošio 1,5 milijardi dolara na obnavljanje „South Parka“, Paramountovog crtaća koji neumoljivo ismeva veličinu Trampovog penisa. 

Strogo je zabranjeno kopiranje tekstova osim u slučaju preciznog navođenja izvora i linka ka originalnom tekstu.

Podeli tekst

Ako ste propustili

Povezane vesti

Komentari +

OSTAVITE KOMENTAR

Molimo unesite svoj komentar!
Molimo unesite svoje ime ovde