Jedan od najbogatijih ljudi na svetu Bil Gejts rekao je da je spreman da uloži milijarde dolara u projekat nove generacije za nuklearne elektrane u Vajomingu kako bi zadovoljio rastuće američke potrebe za električnom energijom.
TerraPower LLC, startap koji je osnovao Gejts, otvorio je teren za izgradnju svog prvog komercijalnog reaktora prošle nedelje u Vajomingu, gde se gasi elektrana na ugalj, rekao je suosnivač Microsoft korporacije za CBS.
TerraPower je istraživao jednostavnije, jeftinije reaktore od 2008. godine i očekuje da će novi reaktor završiti 2030. godine.
„Uložio sam preko milijardu, a uložiću još milijarde“, rekao je Gejts.
U početku se očekivalo da će TerraPower-ova elektrana, koju podržava Ministarstvo energetike SAD, početi sa radom 2028. Ali to bi značilo oslanjanje na gorivo iz Rusije, što je „sada neprihvatljivo“, rekao je Gejts, prenosi Fortune.
Šta su mali nuklearni reaktori?
Mali nuklearni reaktori (SMR) su, kao što ime kaže, manji od konvencionalnih reaktora i jeftiniji i brži za izgradnju, jer su dizajnirani sa modularnom konstrukcijom i nije svakom komadu reaktora potreban proizvodni proces po meri. Jedna primarna kritika nuklearne industrije je da je za izgradnju reaktora potrebno previše vremena i novca.
Dizajn reaktora koristi tečni natrijum kao rashladno sredstvo, a ne vodu i uključuje rastopljenu so koja može da skladišti toplotu kako bi povećala svoj učinak. TerraPower planira da nabavi gorivo za reaktore iz SAD i njihovih saveznika, rekao je Gejts.
„Ugalj nadmašuje prirodni gas“, rekao je Gejts za CNN. „I tako, ono što moramo da uradimo je da se efikasno takmičimo sa prirodnim gasom.“
Klima ali i AI
Nuklearna energija bez ugljenika se sve više vidi kao ključni deo borbe protiv klimatskih promena, a sve više kompanija promoviše manje reaktore. Prošle godine, 25 zemalja na konferenciji o klimatskim promenama COP28 u Dubaiju izjavilo je ambiciju da utrostruči nuklearni kapacitet, navodi BloombergNEF.
Međutim, kako su ranije pisali mediji, nisu samo klimatske promene razlog za sve veće interesovanje za ovu tehnologiju.
Ekspanzija veštačke inteligencije i njena sve veća upotreba zahteva mnogo energije i računarske snage. Energija koja je dostupna nije očigledno dovoljna da ’nahrani’ sve veće potrebe, pa se polako okreće alternativama, kao što su ovi reaktori.
A zašto se Gejts baš namerio na njih objašnjava činjenica da je Microsoft glavni investitor kompanije OpenAI.