Za razliku od većeg dela sveta, gde je stroga kontrola duvana dovela do naglog pada pušenja, istraživanja sugerišu da je prodaja cigareta u Kini porasla poslednjih godina.
Uprkos snažnom pritisku Si Đinpinga pre skoro 10 godina (kada je, navodno, on batalio cigarete) da se smanji stopa pušenja, problem je postao akutniji kako se ekonomski rast Kine usporio, kažu analitičari.
„Prvo: to je veliki generator prihoda. Zato sve mere kontrole duvana nisu veoma efikasne“, rekao je Financial Times-u Džengming Čen, profesor epidemiologije na Odeljenju za javno zdravlje Univerziteta u Oksfordu, dodajući da su Kinezi među najzagriženijim pušačima na svetu.
Kina je 2023. proizvela 2,4 biliona cigareta, pri čemu je taj broj rastao u svakoj od prethodnih pet godina, pokazuju podaci Nacionalnog biroa za statistiku.
Duvan kao neophodna roba
Podaci iz Euromonitora pokazuju da je udeo Kine u globalnoj prodaji porastao na oko 47 procenata prošle godine sa manje od 38 procenata u 2009, ponavljajući nalaze drugih studija koje su pratile duvan u Kini.
Svetska zdravstvena organizacija procenjuje da je udeo stanovništva starijeg od 15 godina koji koristi duvanske proizvode, isključujući e-cigarete, pao za oko četiri procentna poena između 2000. i 2025. godine, mnogo sporije od globalnog proseka.
Brojke su objavljene u trenutku kada se kineska ekonomija bori sa usporavanjem rasta nakon višegodišnje krize u sektoru nekretnina i stalne zabrinutosti zbog slabe potražnje.
„Kada je kineska ekonomija u padu, najbolja stvar je značajno povećati porez na duvan“,kaže Čen pozivajući se na dokaze sa evropskih tržišta koji pokazuju da bi utrostručenje cene cigareta moglo prepoloviti potrošnju i udvostručiti prihode. „Sa ekonomskom krizom, duvan se uvek smatra neophodnom robom.“
Uprkos potpisivanju Okvirne konvencije Svetske zdravstvene organizacije o kontroli duvana 2003. godine, Kina je uglavnom prepustila lokalnim vlastima da samostalno izdaju i sprovode ograničenja pušenja, što je dovelo do delimičnog i povremenog sprovođenja regulative, kažu analitičari.
Kinezi i moćni duvan
Oni takođe ukazuju na Kinesku nacionalnu duvansku korporaciju (CNTC), koja drži monopol na duvan u zemlji. Prema zvaničnim podacima, 2023. firma je ostvarila 206 milijardi dolara poreskih prihoda. To odgovara oko 7 odsto prihoda centralne vlade, kažu analitičari.
Zajedno sa svojim regulatornim ogrankom, Državnom upravom za monopol na duvan, „duvanska industrija“ zapošljava više od pola miliona ljudi, prema podacima iz 2016.
U 2015. godini, otprilike u vreme kada su kineski mediji počeli da izveštavaju da je i sam Si prestao da puši, Peking je doneo zabranu pušenja u zatvorenom prostoru širom grada. Slične mere usledile su u Šangaju i Šenženu 2017.
Uprkos naletu aktivnosti i kratkom padu prodaje cigareta u to vreme, nastojanje da se donese zakonodavstvo širom zemlje tek treba da urodi plodom, delom zbog pritiska duvanske industrije, kaže Džudit Makej, direktorka Azijske konsultantske službe za kontrolu duvana i savetnica SZO.
„Dogodilo se mnogo stvari, ali moram da kažem da je duvanska industrija bila prejaka za njih“, rekla je ona.
Doprinos CNTC-a državnim prihodima otežava Kini da odbaci cigarete. „To je ogromna količina novca.“