Kinezi i bonusi: Od pretrčanih kilometara do učinka

Foto: Bonitet.com/Midjourney

Ključne tačke
  • Do kraja septembra ove godine u Kini je registrovano preko 180 miliona privatnih privrednih subjekata
  • Jedna od kineskih kompanija uvela je bonuse za zaposlene na osnovu broja pretrčanih kilometara mesečno
  • Primeri najvećih kineskih kompanija

Piše: Vanja Gavrovski

Prema podacima iz decembra 2023, Kina je imala približno 740,41 milion zaposlenih što je porast u odnosu na 733,51 milion iz 2022. godine.

Radne snage, zaposlenih i nezaposlenih osoba koje aktivno traže posao, prošle godine bilo je oko 772,2 miliona po podacima koje je objavio sajt statista.com.

Raspodela zaposlenih po sektorima u 2023. godini ovako je izgledala:

  • Poljoprivredni sektor: 22,8 odsto
  • Industrijski sektor: 29,1 odsto
  • Sektor usluga: 48,1 odsto

Ovi podaci odražavaju kontinuiranu ekonomsku tranziciju Kine, pri čemu značajan deo radne snage sada radi u sektoru usluga.

Prosečna plata

Prema podacima Nacionalnog biroa za statistiku Kine, prosečna godišnja plata u urbanim javnim preduzećima 2023. godine iznosila je 114.029 juana (oko 16.465 američkih dolara), što je nominalni rast od 6,7 odsto u odnosu na prethodnu godinu.

U privatnom sektoru, prosečna godišnja plata iznosila je 65.237 juana, što je nominalni rast od 1,7 odsto u odnosu na prethodnu godinu.

Prema izveštaju, radnici u fabrikama gde se sklapa potrošačka elektronika zarađuju između 1.200 i 1.600 američkih dolara mesečno.

Plate u Kini značajno se razlikuju u zavisnosti od industrije, regiona i nivoa kvalifikacija zaposlenih. Generalno, zaposleni u tehnološkom sektoru i sektoru usluga u urbanim područjima zarađuju više od nacionalnog proseka.

Bonusi u kilometrima

Informacije o bonusima u kineskom tehnološkom sektoru nisu lako dostupne, jer se značajno razlikuju u zavisnosti od kompanije, pozicije i individualnih performansi. Treba uzeti u obzir i veliki broj kompanija i zaposlenih.

Prema podacima Državne uprave za regulisanje tržišta, do kraja septembra ove godine u Kini je registrovano preko 180 miliona privatnih privrednih subjekata, što čini 96,37 odsto ukupnog broja poslovnih subjekata u zemlji. Od ovog broja, 55 miliona su privatna preduzeća, dok je više od 125 miliona samozaposlenih preduzetnika.

Ovi podaci ukazuju na dominantnu ulogu privatnog sektora u kineskoj ekonomiji, posebno u oblastima kao što su ugostiteljstvo, trgovina na veliko i malo, usluge prevoza, skladištenja i pošte, navodi isti izvor.

Što se binusa tiče i stimulacije zaposlenih, jedan od zanimljivijih primera je kompanija Guangdong Dongpo Paper iz Dunguana uvela je bonuse za zaposlene na osnovu broja pretrčanih kilometara mesečno. Zaposleni koji pretrče 100 kilometara mesečno dobijaju godišnji bonus u vrednosti od 130 odsto njihove mesečne plate, dok oni koji pretrče 50 kilometara dobijaju bonus u visini mesečne plate. Oni koji pretrče 30 kilometara mesečno dobijaju godišnji bonus od 30 odsto.

Istorija 13. plate u Kini

Tradicija 13. plate u Kini ima svoje korene u međunarodnoj trgovini. Prvobitno je uvedena kako bi se povećao moral i lojalnost zaposlenih tokom industrijalizacije i ekonomskog razvoja Kine tokom 1990-ih i 2000-ih godina. Vremenom je ova praksa postala deo kineskog poslovnog okruženja, jer su kompanije prepoznale pozitivan uticaj na zaposlene.

Bonusi kao 13. plata tradicionalno se isplaćuju oko kineske Nove godine. Ovo je najveći praznik u kineskoj kulturi koji se proslavlja sedam dana.

Isplata 13. plate nije zakonski obavezna u Kini. Kompanije ovu praksu usvajaju dobrovoljno, a uslovi su obično definisani u ugovorima o zaposlenju ili politikama kompanije. Obračun 13. plate može se razlikovati. Neke kompanije isplaćuju pun iznos mesečne plate kao bonus, dok druge koriste procenat godišnje plate. Najčešće je bonus jednak prosečnoj mesečnoj plati zaposlenog, izračunatoj na osnovu ukupnih godišnjih primanja.

Primeri bonusa i 13. plate

Primeri domaćih, kineskih kompanija koje navodi Teamedupchina govore da su kineski poslodavci prihvatili bonuse kao poslovnu politiku koja daje rezultate. Ovo su primeri najvećih:

Alibaba Group: Lični pečat
Alibaba, jedan od tehnoloških giganata Kine, poznat je po svom jedinstvenom pristupu 13. plati. Osim finansijskih bonusa, Alibaba često uključuje personalizovane poklone ili nudi nova i drugačija iskustva za svoje zaposlene. Ovaj lični pristup povećava osećaj zahvalnosti i čini bonus nezaboravnim, tvrde iz Alibaba kompanije.

Tencent: Nagrade po učinku
Tencent, još jedan veliki igrač u kineskoj tehnološkoj industriji, koristi pristup orijentisan na performansama kada je reč o 13. plati. Zaposleni koji su tokom godine pokazali izuzetne rezultate mogu dobiti veće bonuse. Ova strategija motiviše zaposlene i usklađena je sa Tencent-ovim akcentom na izvrsnost i rast.

Huawei: Prilagođeno
Huawei, globalni lider u telekomunikacijama, usvaja prilagođen pristup 13. plati. Kompanija prilagođava bonuse u zavisnosti od uloga i odgovornosti zaposlenih. Ovo osigurava da je nagrada proporcionalna individualnom doprinosu.

Lenovo: Podsticanje tima
Lenovo, istaknuta multinacionalna tehnološka kompanija, stavlja akcenat na timsku saradnju u svojoj strategiji 13. plate. Lenovo često raspodeljuje bonuse na osnovu timskih postignuća čime promoviše rad u timu i zajedništvo.

BYD: Rane isplate
BYD, vodeći proizvođač električnih vozila, poznat je po prijateljskom pristupu prema zaposlenima kada je reč o 13. plati. Kompanija često isplaćuje bonuse ranije nego druge kompanije, omogućavajući zaposlenima da bolje planiraju i uživaju u prazničnom periodu.

JD.com: Radionice
JD.com, jedna od najvećih kineskih e-commerce kompanija, ide dalje od same finansijske strane 13. plate. Kompanija organizuje radionice ili seminare za finansijsko planiranje kako bi pomogla zaposlenima da donesu dobre odluke kada upravljaju svojim bonusima.

Baidu: Kreativno
Baidu, vodeća kineska tehnološka kompanija, poznata je po kreativnim strukturama bonusa. Osim tradicionalne 13. plate, Baidu ponekad uvodi posebne bonuse vezane za određena postignuća ili prekretnice. Ovaj dinamičan pristup, kažu iz Baidu-a, održava angažovanost i motivaciju zaposlenih tokom cele godine.Haier Group: Fleksibilna distribucija bonusa
Haier, multinacionalna kompanija za kućne aparate i potrošačku elektroniku, koristi fleksibilan pristup raspodeli bonusa. Kompanija može odlučiti da 13. platu isplati u ratama tokom godine, pružajući zaposlenima stabilan tok finansijskih beneficija.

Strogo je zabranjeno kopiranje tekstova osim u slučaju preciznog navođenja izvora i linka ka originalnom tekstu.

Podeli tekst

Ako ste propustili

Povezane vesti

Komentari +

OSTAVITE KOMENTAR

Molimo unesite svoj komentar!
Molimo unesite svoje ime ovde