„U Americi nema izvršnog direktora koji nije svestan ovog incidenta”, rekao je za Fortune, Fred Barton iz Ontica, dobavljača softvera za upravljanje pretnjama za kompanije.
Incident koji je u pitanju je ubistvo izvršnog direktora osiguravajuće kuće UnitedHealthcare Brajana Tompsona dok je sam šetao trotoarom u Njujorku.
Tompson nije imao lično obezbeđenje i činilo se da nije bio svestan da je strelac vrebao pre nego što je ubijen.
Kako ocenjuju stručnjaci, današnja politička, ekonomska i tehnološka klima samo će dodatno otežati posao procene pretnji upućenih rukovodiocima i preduzimanja akcija za njihovu zaštitu. U svakom slučaju, kompanije će morati da preispitaju svoje bezbednosne odluke.
25 miliona za čuvanje Zakerberga
Neki od najvećih američkih kompanije, posebno one u tehnološkom sektoru, troše mnogo na ličnu i stambenu bezbednost svojih najviših rukovodilaca.
Kompanija Meta je prošle godine potrošila 24,4 miliona dolara na čuvare, alarme i druge mere kako bi zaštitile Marka Zakerberga.
U Apple-u, najvećoj svetskoj tehnološkoj kompaniji, izvršnog direktora Tima Kuka mučio je progonitelj koji mu je slao seksualno provokativne e-poruke i čak se pojavio ispred njegove kuće. Kuka redovno prati obezbeđenje kada se pojavljuje u javnosti. Ipak, 820.000 dolara kompanije dodeljenih prošle godine za zaštitu najviših rukovodilaca je samo delić onoga što su drugi tehnološki giganti potrošili na bezbednost izvršnih direktora.
U mnogim kompanijama, sastanci investitora, poput onog na koji je Tompson iz UnitedHealthcare-a išao kada je upucan, smatraju se veoma rizičnim jer su detalji o lokaciji i ko će govoriti, javni.
Neke firme reaguju pojačavanjem bezbednosti. Na primer, tehnološke kompanije rutinski zahtevaju od svih koji prisustvuju velikom događaju, kao što je Apple-ovo godišnje otkrivanje sledećeg iPhone-a ili sastanak akcionara, da prođu bezbednosne kontrolne tačke u stilu one provere koja se vrši na aerodromima.
Drugi se odriču ličnih sastanaka sa akcionarima, uključujući Amazon, koji svoje godišnje sastanke akcionara održava virtuelno.
Direktori nisu jedine mete
Međutim, nisu sve pretnje i legitimne. Kompanije sada koriste i alate veštačke inteligencije, da odvoje prave pretnje od lažnih. Stručnjaci smatraju da je malo verovatno da u ovakvim postupcima učestvuju organizovane grupe, već su u pitanju pojedinci. Što znatno otežava posao.
A generalni direktori nisu jedine mete nezadovoljnih kupaca. U SAD je 2022. bilo 525 smrtnih slučajeva na radnom mestu usled napada, prema podacima Nacionalnog saveta za bezbednost. Industrije, uključujući zdravstvo, obrazovanje i pružaoce usluga, sklonije su nasilju od drugih, a verovatnoća da će taksisti biti ubijeni na poslu više od 20 puta je veća od ostalih radnika, saopštila je grupa, piše Fortune.