Kakeibo: Japanski način da baratate novcem

Foto: Bonitet.com/Midjourney

Ključne tačke
  • Japanska tehnika budžetiranja kakeibo je jedan od načina na koji možete da pristupite novcu koji zaradite.
  • Kakeibo tehnika vas navodi da razmislite o četiri ključna pitanja.
  • Svaki put kada potrošite novac, zapišite to u svoj dnevnik i označite kao jednu od četiri kategorije.

Novac se u zapadnjačkoj kulturi vezuje za matematiku i statistiku. Vezuje se za brojeve i računske operacije. Matematika je nepobediva.

I, to je zapravo problem. Finansije su ipak matematički problemi zakomplikovani ljudskom psihologijom. Potrebe i želje samo su neke od ključnih reči.

Japanska tehnika budžetiranja kakeibo je jedan od načina na koji možete da pristupite novcu koji zaradite. Pripisuje se japanskoj novinarki Hani Motoko, za koju se može pročitati da je prva žena novinar u Japanu koja se osmelila i pokrenula časopis za žene. Njena želja je bila da pomogne ženama Japana da žive sa svojim ograničenim budžetima i da ostvare životne i štedne ciljeve.

Svakodnevna finansijska borba

Velika većina stanovnika ove planete danas se svakodnevno suočava sa bezbrojnim načinima da potroši zarađeni novac. Tu je uvek borba između potreba i želja.

Da li da se ovog vikenda počastite obrokom u restoranu ili da kuvate kod kuće?

Da li je vašu garderobu pregazilo vreme?

Treba li vam neka nova odevna kombinacija za kancelariju?

A šta je sa štednjom za penziju ili decu i njihov fakultet?

Mnogo je potreba i želja i izazova, a novac je za mnoge konačan broj.

Hani Motoko osmislila je sistem budžetiranja koji kombinuje korisnost, jednostavnost i pažljiv pristup novcu. Kakeibo kao pristup pomaže da ’gledate kroz suvišne stvari, da otkrijete suštinu onoga što vaše finansije zapravo jesu i da sve to iskoristite’. Kakeibo znači trošiti mudro, štedeti mudro i na kraju živeti dobro. Na japanskom ova reč znači ’kućni račun’.

Kakeibo u praksi

Kakeibo započinje vežbom svesnosti i pažnje. Pre nego što zapišete bilo šta u svoj prvi računovodstveni dnevnik, ova tehnika vas navodi da razmislite o četiri pitanja:

  • Koliko prihodujete mesečno?
  • Koliko biste želeli da uštedite?
  • Koliko trenutno trošite?
  • Gde biste želeli da se poboljšate?

Ova pitanja ne postavljaju samo finansijske ciljeve, već vas navode da razmotrite šta želite u životu i kako biste to mogli da ostvarite. Odgovorima ćete razumeti da je novac sredstvo za postizanje zadovoljavajućeg života, a ne ’niz taktika i strategija usmerenih ka kontroli’.

Možete sebi priuštiti većinu stvari ako planirate i štedite, ali ne možete priuštiti sve. Možda nećete moći imati ’tu’ stvar i nešto drugo i još nešto i još nešto. To ne važi samo za vaš novac. To važi za vaše vreme, vašu energiju, pažnju, bilo koji ograničeni resurs. A život je na kraju ograničen resurs. Kada vežbate kako da budete bolji u upravljanju novcem, vi zapravo vežbate kako da budete bolji u upravljanju svojim životom.

Finansijski savetnik i pobornik kakeibo tehnike Harumi Marujama za BBC je rekla nešto slično: „Novac nije beskonačan. Ima granice. Na vama je da li ćete ga sačuvati ili izgubiti.“

Kakeibo koraci

Izračunajte na početku meseca svoj predviđeni prihod i oduzmite fiksne troškove (stanarina, režije i ostali računi). Sve što ostane je novac koji imate za trošenje ili štednju tog meseca. Zatim, svaki put kada potrošite novac, zapišite to u svoj dnevnik i označite kao jednu od četiri kategorije:

  • Osnovne potrebe (gorivo, sredstva za ličnu higijenu i namirnice).
  • Sporedne potrebe (filmovi, restorani, masaža).
  • Kultura (knjige, posete muzejima, obrazovanje, pretplate).
  • Neočekivani troškovi (posete doktoru, popravka automobila i pokloni za rođendane).

Kada svu potrošnju rasporedite u ove četiri kategorije, možete da vidite širu sliku. Ako ste nove cipele kupili iz zabave, to ćete svrstati u kategoriju sporednih potreba. Ako su zahtev za posao, pišete ih u osnovne potrebe. Na ovaj način postajete svesniji ne samo na šta trošite novac, već i kako ga trošite.

Zanimljivo je da se preporučuje rukom pisano vođenje dnevnika. Ovo sugerišu istraživanja koja dokazuju da kada nešto napišete rukom, bolje pamtite zapisane informacije i stvarate jaču povezanost sa sadržajem.

Bilo da koristite rukom pisani dnevnik ili digitalni, samo se postarajte da to bude metoda koje ćete se pridržavati. Vaš dnevnik treba da sadrži sve vaše mesečne troškove i treba da steknete naviku da redovno unosite svoju potrošnju (svake večeri ili na kraju nedelje).

Pregled na kraju meseca

Na kraju meseca, pregledate svoju potrošnju. Izračunajte koliko ste potrošili u svakoj kategoriji i koliko ste uštedeli. Zatim uporedite rezultate sa ciljevima koje ste sebi postavili.

  • Da li ste uštedeli koliko ste planirali?
  • Da li ste zaboravili na neke osnovne potrebe u početnoj proceni?
  • Da li vam se neki od sporednih troškova čini nepotrebnim kada ih sada pogledate?
  • Da li su neki neočekivani troškovi imali neočekivano visoke cene?

Ako ste postigli svoje ciljeve štednje, sjajno, kažu  kakeibo i njen autor. Ako niste, i to je u redu. Nema razloga za osećaj poraza. Ne možete pobediti niti možete izgubiti u finansijama, niti su one takmičenje po ugledu na video-igrice. Posmatrajte dnevnik kao podatke, a svoje greške kao lekcije za donošenje boljih odluka sledećeg meseca. Možda treba da smanjite neke sporedne troškove da biste više uštedeli. S druge strane, možda su vaši ciljevi štednje bili previše ambiciozni, pa vam je potrebno nekoliko sporednih kupovina da se opustite tokom vikenda.

Ustalom, istraživanja pokazuju da praćenje ličnih troškova podstiče samopouzdanje i opušta što zauzvrat motiviše na postizanje ciljeva.

Poreklo kakeibo metode

U osnovi kakeiba leži japanska filozofija života nagomi. Iako je teško prevesti, nagomi se zasniva na konceptima ravnoteže, harmonije i održivosti i načinima kako te kvalitete uneti u životne poduhvate.

Kako pišu neki od analtičara japanske životne filozofije, „suština nagomija nije u pronalaženju prečica do sreće, uspeha ili bogatstva. Radi se o razumevanju i unapređenju dobrih i pozitivnih aspekata vaših života kako biste uspostavili ravnotežu sa poteškoćama koje neminovno pogađaju svakoga.“

Kakeibo vas poziva da isto učinite sa svojim finansijama. Zbog toga uključuje posebnu kategoriju za kulturu. Ova metoda prepoznaje da vaš život ne bi trebalo da bude vezan lancima za vaše finansije. Umesto toga, vaše finansije predstavljaju resurs (jedan od mnogih) koji neguje rast, učenje i smislene životne aktivnosti. Takođe je visoko prilagodljiva metoda. Možda ćete otkriti da treba da dodate petukategoriju, ili da kreirate sopstvene kategorije štednje, ili da izdvojite knjige od ostalih troškova jer ste uvideli da na knjige trošite značajno više novca. To je sasvim u redu, sve dok te promene podržavaju vaše osnovne principe, uči kakeibo.

Strogo je zabranjeno kopiranje tekstova osim u slučaju preciznog navođenja izvora i linka ka originalnom tekstu.

Podeli tekst

Ako ste propustili

Povezane vesti

Komentari +

1 KOMENTAR

OSTAVITE KOMENTAR

Molimo unesite svoj komentar!
Molimo unesite svoje ime ovde