Pobeda Donalda Trampa na predsedničkim izborima u SAD izazvao je brojne “potrese”.
Dok svet i Evropa nervozno čekaju šta će da se desi kada Tramp i zvanično preuzme Belu kuću, čini se da je Amerikancima, pre svega najbogatijim “svanulo”.
Berza beleži rast vrednosti akcija. Prema izveštajima, 10 najbogatijih ljudi je od pobede republikanskog kandidata automatski inkasiralo dodatnih 64 milijardi dolara. Bitcoin je na novom maksimumu.
Međutim, povratak ovog kontroverznog čoveka na čelo “najveće demokratije na svetu” donelo je povećanu prodaju knjiga specifične tematike.
Na vrhu “Sluškinjina priča”
Kako javljaju američki mediji, „Sluškinjina priča” Margaret Etvud, roman smešten u totalitarno društvo, zauzeo je vrh Amazonove liste najprodavanijih knjiga nakon reizbora Donalda Trampa.
Zabeležio je neverovatnih 6.866% porast prodaje, prema podacima Amazona.
Verovatni razlog američki mediji vide u tome što su jedno od ključnih pitanja ovih izbora bila reproduktivna prava.
„Sluškinjina priča“ se dešava u teokratskoj Americi u kojoj dominiraju muškarci u budućnosti, gde je Ustav SAD suspendovan, mediji cenzurisani, a žene (titularne „sluškinje“) primorane da rađaju decu za vladajuću klasu.
Mnogi su iskoristili poređenja sa ovim klasikom uoči izbora, posebno oko teme reproduktivnih prava. Govoreći o velikom odzivu žena glasača u podacima o ranim glasanjima, bivša viša savetnica Baraka Obame Valeri Džeret rekla je za MSNBC da „žene ne žele da budu u ‘Sluškinjinoj priči”.
Melanija ipak dominira
Druga dela distopijske fikcije takođe su dominirala na listi bestselera. Romani koji se bave sličnim temama ugnjetavanja, kao što je „1984“ Džordža Orvela o sveprisutnom nadzoru i rigidnoj vladinoj kontroli i „Farenhajt 451“ Reja Bredberija, o društvu u kojem su knjige potpuno zabranjene, zabeležile su porast od 250% i 333%. na Amazonu.
I pored svega toga, trenutna najprodavanija knjiga Amazona su memoari bivše (i buduće) prve dame Melanije Tramp pod nazivom „Melanija“.