Pomodoro tehnika – jednostavna a najmoćnija tehnika učenja

Foto:Bonitet.com/Midjourney

Ključne tačke
  • Najmoćnija tehnika učenja
  • Tajmer na 25 minuta
  • Bol traje oko 20 minuta

„’Pomodoro tehnika’ je verovatno jedna od najmoćnijih tehnika učenja. Između ostalog, već neko vreme studentima predajem o načinima kako da uče. Držim kurseve o učenju i to su, zapravo, najveći masovni otvoreni onlajn kursevi na svetu. Tu je oko dva miliona učesnika. Od svega, ’pomodoro tehnika’ je najpopularnija. To čujem od hiljada ljudi, doslovno“, rekla je profesorka Barbara Oukli, naučnica i predavač sa izuzetno zanimljivom karijerom.

Barbara Oukli je, pre svega elektroinženjer, zatim i lingvista stručnjak za slovenske jezike, radi i za američku vojsku. Pisac je, bila je i radio operater na južnom polu, ima četvoro dece, dve kćerke i dva usvojena dečaka rođena na Kosovu. Ukrarko, Barbara Oukli je žena koja zna da uči i svakodnevno uči i mnogi bi rekli da živi veoma dinamičan i zanimljiv život.

Pomodoro tehnika ukratko

U jednom od predavanja o ’pomodoro tehnici’ Barbara Oukli je rekla:

„Moram da se zahvalim njenom kreatoru, Frančesku Sirilu, koji je razvio ovu tehniku početkom 1980-ih. Tako je jednostavna da je u stvari svako može primeniti. U čemu je tajna uspeha ove tehnike i kako se izvodi?

Sve što treba da uradite jeste da isključite sve što vam odvlači pažnju. Za početak. Nema onih sitnih zvučnih signala na mobilnom telefonu, notifikacija, televizije i slično. I na računaru isključite bilo kakve poruke koje bi mogle da se pojave.

Zatim, postavite tajmer na 25 minuta i skoncentrišite se toliko intenzivno koliko možete tokom tih 25 minuta.

Ako ste kao ja, verovatno ćete se, usred rada, isključiti i odlutati, a zatim ćete pogledati tajmer i primetiti da su prošla samo dva minuta.

Onda će vaš mozak pomisliti:

„Radio sam samo dva minuta? Ne mogu još 23 minuta na ovom ’pomodoru’!“

Minuti – tajmer i bol

„Ali, pustite tu misao da prođe i vratite fokus na ono što radite. Kada tih 25 minuta istekne, malo se opustite i preusmerite pažnju na nešto drugo.

Moram da priznam da, ako se zaista uhvatim onoga što radim, uđem u tok, ponekad nastavim i duže. Možda se pitate zašto je baš 25 minuta taj magični broj, a istina je da to zapravo ne znamo. Iako je tehnika neverovatno popularna i veoma korisna, istraživanja o pomodoro tehnici su oskudna.

Postoji jedna zanimljiva sitnica vezana za ovu tehniku:

kada samo pomislite na nešto što vam se ne dopada previše, aktivira vam se deo mozga koji doživljava bol. Prirodno, mozak tada preusmerava pažnju na nešto drugo, bilo šta drugo, poput Facebook-a, X-a ili slično. To je zapravo čin odlaganja“ obajsnila je profesorka.

Kada koristite ’pomodoro tehniku’, postavljate tajmer. Ne sedite i ne razmišljate ovako:

„Završiću ovo što imam, ovaj zadatak“,

Ili: „Radim na ovom problemu i sve ću završiti.“

Barabara Oukli tvrdi da je rešenje ovakav jednostavan tok misli:

„Imam 25 minuta u kojima samo moram da (ovo nešto) radim.“

Ne razmišljajte ni o tome šta je to nešto. Na taj način, taj zadatak klizi ispod radara vašeg mozga ne aktivirajući toliko bol. Istraživanja pokazuju da bol traje oko 20 minuta“, iskustvo je profesorke. „Ako radite 25 minuta, odjednom ćete zateći sebe kako ulazite ’u tok’ jer ste prešli onaj bolni period. Zbog toga je ’pomodoro tehnika’ efikasna na mnogo različitih, vrlo suptilnih načina i toplo je preporučujem“ u mnogim predavanjima o tehnikama učenja ističe majstor učenja Barbara Oukli.

Strogo je zabranjeno kopiranje tekstova osim u slučaju preciznog navođenja izvora i linka ka originalnom tekstu.

Podeli tekst

Ako ste propustili

Povezane vesti

Komentari +

OSTAVITE KOMENTAR

Molimo unesite svoj komentar!
Molimo unesite svoje ime ovde