Magnus Karlsen je danas najprepoznatljivija ličnost u svetu šaha. Postao je šahovski velemajstor sa samo 13 godina i 150 dana. Sa 23 osvojio je titulu svetskog šampiona protiv Višvanatana Ananda 2013. posle dvanaest odigranih partija. Deset godina kasnije nije hteo da brani titulu jer je imao manjak motivacije.
Karlsen je pet puta osvojio titulu svetskog šampiona, pet puta svetskog šampiona u brzom šahu i sedam puta svetskog šampiona u blic šahu. Šah mu je doneo popularnost, a popularnost mu je omogućila da ga angažuje kompanija G-Star za reklamnu kampanju zajedno sa glumicom Liv Tajler. Kasnije je reklamirao mnoge poznate brendove. Sam je osnovao kompaniju Play Magnus group koja je 2013. izbacila aplikaciju za igranje šaha Play Magnus.
Mocart sa šahovskih polja
Magnus Karlsen je rođen 1990. u Norveškoj. Otac ga je naučio da igra šah u petoj godini, ali u početku nije pokazivao veliko interesovanje. Jedini motiv tada bio je da na šahovskoj tabli bude bolji od svoje starije sestre. Sa osam godina postiže prvi značajan uspeh na FIDE takmičenju U-12. Osvaja drugo mesto, a već sa dvanaest godina takmičio se u konkurenciji sa odraslim takmičarima. Osvaja prvi turnir 2004. na kojem je matirao protivnika u 29 poteza. Nakon te partije američki igrač Ljubomir Kavalek ga je nazvao šahovskim Mocartom. Ceo svet ga je upoznao posle turnira u Rejkjaviku u blic šahu (varijanti šaha koji se igra u brzom ritmu) na kojem je pobedio Anatolija Karpova, dok je sa Garijem Kasparovim izvukao remi. Iste godine na turniru u Dubaiju postao je velemajstor sa nepunih četranest godina. Kao petnaestogodišnjak već je bio šampion Norveške i najmlađi kandidat za svetskog prvaka u istoriji ove igre. Šah je trenirao 4-5 sati dnevno, a kao razonodu tokom adolescencije naveo je čitanje stripova o Paji Patku i igranje fudbala.
Magnus Karlsen magnet za sponzore
Titulu svetskog šampiona osvaja 2013. Posle 12 partija sa Indijcem zaseo je na tron najboljeg na svetu na kojem je ostao do prošle godine kada je odbio da šesti put brani titulu svetskog šampiona.
Posle ovih uspeha Karlsen je postao zanimljiv mnogim kompanijama. Njegov stil igre, način života i mladost, sponzori su videli kao nešto sa čime bi mogli da se identifikuju mnogi mladi ljudi širom sveta. Pored holandskog brenda G-Star, njegovo ime iskoristila je i Puma za lansiranje modela inspirisanog šahom „Clyde”. Od 2021. globalni je promoter Mastercard-a. U današnjem vremenu neizostavni deo je i promovisanje raznih kladionica, a tome se nije odupro ni Magnus. Zbog skandinavskih veza promoviše i Unibet, on-line portal za klađenje, čiji je vlasnik Šveđanin Andreas Strom.
Šahista, a milioner
Nakon što je 2008. pokrenuo Play Magnus aplikaciju, korisnici su počeli da se broje u milionima. Nastavio je sa sličnim projektima, pa su tako nastali i Magnus Trainer, Magnus Academy i Magnus Kingdom of Chess. U Play Magnus aplikaciji ubačene su sve kombinacije koje je Karlsen odigrao tokom svoje karijere, pa im ona omogućava da igraju i razmišljaju kao Magnus.
Sve aplikacije bile su u vlasništvu Play Magnus group-a, a 2019. došlo je do spajanja sa chess24.com i stvaranja jedne od najvećih šahovskih onlajn kompanija na svetu. Magnus je u sklopu ovog ugovora postao zvanični ambasador njihove veb stranice. Vrednost ovog projekta procenjuje se na 100 miliona dolara, od čega je 20 odsto Magnusov deo.
Po jednom izveštaju Forbes-a Magnus je aktivan i kao šahista u e-sportu, a i tu je prvi na listi sa godišnjom zaradom od 510 hiljada dolara.
Legendarno ime sa 33 Magnus Karlsen je sa samo 33 godine verovatno i najveće ime u istoriji šaha. Iako je odustao od borbe za titulu svetskog prvaka i dalje je aktuelan u svetu sporta i biznisa. U 2024. Magnusovo bogatstvo procenjuje se na 25 miliona dolara. Strateški potezi koje je vukao u biznisu pokazali su se jednako dobri kao i oni koje je povlačio za tablom. Njegova ličnost, posvećenost igri, zajedno sa poslovnim duhom obezbedila mu je status jednog od najbogatijih sportista na svetu. Dalji napredak Magnusa Karlsena je vrlo izvestan jer je tek na pragu četvrte decenije života, a i osoba je koja ne voli da gubi. Impresivni niz od 125 partija bez poraza u klasičnom šahu sasvim dovoljno opisuje Magnusa i njegove mogućnosti.