Tim Berners-Li je pre 35 godina otkrio svetu World Wide Web. Sada ‘otkriva’ svoja predviđanja za narednih 35.
Pronalazak tehnologije koja je promenila svet 1989. godine, Berners-Li je otkrio dok je radio u CERN-u, švajcarskom istraživačkom centru za fiziku čestica.
Informatičar rođen u Londonu podneo je predlog za sistem za upravljanje informacijama kako bi pomogao svojim kolegama da razmenjuju informacije među sobom. Berners-Li je morao da nastavi da radi na svojoj ideji za ovaj sistem za deljenje informacija, a do 1991. godine, World Wide Web je počeo da radi. Ostalo je istorija.
U decenijama koje su prošle od stvaranja veba, Berners-Li vidi neke od nedostataka koji su se pojavili. Ali on i dalje ima malo optimizma za budućnost, piše CNBC. Evo nekih od njegovih najboljih predviđanja o tome kako će internet izgledati u narednih 35 godina.
Predviđanja
1.Svako će imati ličnog AI asistenta
Jedno od velikih ideja Berners-Lija je predviđanje da će veštačka inteligencija (AI) transformisati način na koji komuniciramo sa vebom.
On misli da ćemo jednog dana imati AI pomoćnike koji će raditi za nas — slično našim lekarima, advokatima i bankarima.
„Neki ljudi brinu da li će za 35 godina veštačka inteligencija biti moćnija od nas. Jedna od stvari koje predviđam – a to je nešto za šta ćemo se možda morati boriti – je da ćete imati AI asistenta, kome možete verovati, i on radi za vas, kao doktor“, rekao je Berners-Li.
2. Preuzećemo pravo vlasništvo nad našim podacima na svim platformama
Još jedna stvar koju Berners-Li predviđa je internet u kojem ćemo svi imati potpunu kontrolu nad našim podacima.
Dakle, umesto da predamo vlasništvo nad našim podacima Google-u, Meta-u, Amazon-u, Apple-u, Microsoft-u i drugim tehnološkim gigantima, moći ćemo da posedujemo svoje podatke preko skladišta podataka ili „poda”.
„O svojim podacima ćete razmišljati kao o svom digitalnom prostoru, o njima ćete razmišljati kao o jednoj stvari koja vam je veoma prijatna“, objašnjava Berners-Li.
Podovi su tehnologija na kojoj Berners-Li radi sa svojim startapom Inrupt. Inrupt stoji iza nečega što se zove Solid protokol, koji „ima za cilj da radikalno promeni način na koji veb aplikacije rade danas, što rezultira istinskim vlasništvom nad podacima kao i poboljšanom privatnošću“.
U 2022. godini, kompanija je prikupila 30 miliona dolara od kompanija rizičnog kapitala uključujući Forte Ventures, Akamai i Glasswing Ventures.
U Berners-Lijevoj viziji budućeg veba, moći ćete da koristite svoj digitalni modul za pristup svim vašim osnovnim aplikacijama, na primer, e-pošti preko telefona, ali i laptopu, desktop računaru i većim ekranima kao što su televizori.
Berners-Li je dodao da je njegova ideja da imamo skup „aplikacija za poverenje“. One nam omogućavaju da komuniciramo jedni sa drugima kako bismo delili informacije i obavljali važne zadatke mnogo brže.
3. Big Tech bi mogao da se raspadne
Još jedna stvar za koju Berners-Li kaže da bi se mogla dogoditi u budućnosti su predviđanja da će Big Tech (skup najvećih tehnoloških kompanija) biti primoran da se raspadne.
Prošle nedelje je zvanično stupio na snagu značajan zakon Evropske unije o digitalnim tržištima (DMA), koji primorava tehnološke gigante da promene svoje platforme kako bi omogućili procvat konkurentskih proizvoda. To je veliki korak koji zagovara nadu da će dovesti do zdravijeg tehnološkog takmičenja.
Berners-Li je rekao da mu je uvek draže kada tehnološke kompanije „učine pravu stvar same“ pre nego što regulatori uđu. „To je oduvek bio duh interneta.“
On koristi primer Inicijative za prenos podataka, privatne inicijative koja je pokrenuta 2018. i koju sada podržavaju Google, Apple i Meta. Inicijativa podstiče prenosivost fotografija, video zapisa i drugih podataka između njihovih platformi.
„Možda su kompanije bile malo podstaknute mogućnošću regulacije“, rekao je Berners-Li. „Ali ovo je bila nezavisna stvar.“
Međutim, dodao je: „Stvari se tako brzo menjaju. AI se menja veoma, veoma brzo. U veštačkoj inteligenciji postoje monopoli. Monopoli su se prilično brzo promenili na vebu.“
„Možda će u nekom trenutku u budućnosti državne agencije morati da rade na razbijanju velikih kompanija, ali ne znamo koja će to biti kompanija“, rekao je Berners-Li.
[…] tržištima EU, koji nastoji da spreči “čuvare vrata” – zvani Big Tech – da dominiraju digitalnim […]