Bum veštačke inteligencije (AI) odrazio se na to da je investiranje u ovaj vid tehnologije dostigao neviđene proporcije. Ne samo u SAD, već i u Evropi.
Na primer, francuski startap Mistral skupio je preko milijardu dolara investicija, dok je nemački Apleh Alpha odavno prešao cifru od pola milijarde.
Međutim, ono što je u novom izveštaju kompanije rizičnog kapitala Accel otkriveno je da su najbolje finansirane AI kompanije u Evropi osnovali preduzetnici sa iskustvom u američkim tehnološkim gigantima. Pored toga, razlog ovom uspehu je i veliki uticaj univerziteta u Evropi koji su postali tzv “fabrike osnivača”.
Iskustvo u velikim kompanijama
Izveštaj otkriva da je četvrtina osnivača od 221 generativne AI kompanije širom Evrope i Izraela, koje su obuhvaćene istraživanjem, ranije radila u Apple-u, Amazonu, DeepMind-u, Meti, Google-u i Microsoft-u.
„Oni su zaista pametni u smislu da su videli kako rano vođstvo u ovoj oblasti može da dovede do ogromne konkurentske prednosti“, rekao je Hari Nelis, generalni partner u Accel-u, dodajući da postoji „zlatna prilika“ za ljude sa „preduzetničkim načinom razmišljanja“ da naprave sopstveni genAI poduhvat”.
Mnogi osnivači istaknutih AI startapova koji razvijaju generativne AI alate dolaze iz Google-a, DeepMind-a i Mete.
Francuski startap Mistral koji podržava Microsoft, na primer, ima Artura Menša, bivšeg naučnika DeepMind AI, kao svog izvršnog direktora. Suosnivači Timote Lakroa i Žilum Lample su radili u kompaniji Meta.
A drugu francusku AI firmu H, koju podržava Amazon, suosnivali su bivši istraživači DeepMind-a Loren Sifre i Karl Tuils i Šarl Kantor, bivši student Univerziteta Stanford.
Fabrike osnivača
Accel je primetio da univerziteti igraju glavnu ulogu u stvaranju generativnih AI startapova. Mnogi evropski univerziteti, kaže se, sada služe kao takozvane „fabrike osnivača“ koje proizvode nove osnivače startapova.
Više od trećine (38%) kompanija ima najmanje jednog osnivača koji ima ili je bio na poziciji — kao što je profesor, istraživač ili predavač — na akademskoj instituciji.
„To je zaista novo za talas veštačke inteligencije. To nije bila situacija za talas e-commerce-a, na primer, ili talas korporativnog softvera; to je nešto što je zaista jedinstveno za AI“, kaže Nelis.
Britanski univerziteti su najpopularnija studijska destinacija za osnivače generativne AI, pokazalo je istraživanje Accel-a. Univerzitet u Kembridžu stvara najgenerativnije AI kompanije, sa 7,9% osnivača koji su studirali tamo. Francuska Ecole Politechnique je druga po veličini “fabrika osnivača”.
Takođe, treba pomenuti i Centar za fundamentalna AI istraživanja (FAIR) u Parizu koji je kompanija Meta osnovala 2015.godine.