Jedno poskupljenje i korisne lekcije – šta su najveće kompanije rekle između redova?

Foto: Bonitet.com/Midjourney

Ključne tačke
  • Apple je kompaniji Meta podigao cenu iliti procenat za usluge korišćenja app Store prilikom svakog ’boost-a’ ili promocije.
  • Zakerberg se obratio javnosti i rekao da njegova kompanija sa tim nema ništa i najavljeno poskupljenje će osetiti krajnji kupci ili mali biznisi za koje se Zakerberg brine.
  • Meta bi mogla da apsorbuje ovaj trošak ili bar deo, a Tim Cook ignoriše ćutanjem.

Još jedan mesec (februar), još jedno poskupljenje, još jedna prepiska i pravdanje i još jednom sve to plaćaju krajnji korisnici. Konkretno, ovog meseca Apple je kompaniji Meta podigao cenu iliti procenat za usluge korišćenja app Store prilikom svakog ’boost-a’ ili promocije. Očekivano, Zakerberg se oglasio, Apple-ov glavni čovek ćuti. Ovo povećanje cena će platiti krajnji korisnici jer Meta nema nameru da odustane od svoje zarade kako bi preuzeo deo novih troškova.

Ipak, šta su iz cele ove situacije poslovni analitičari izvukli kao poučno i važno, a što bi svako u poslu trebalo da zna? Šta ključni ljudi najvećih kompanija sveta kažu između redova?

Meta nije kriva

Zakon o digitalnim tržištima (DNA) za EU doneo je novine koje se, između ostalog, direktno tiču Apple-a i njegove iOS aplikacije app Store. Ukratko, ovaj zakon će Apple-u navući na vrat konkurenciju što ova kompanija tumači kao pokretač da poveća procente koji joj pripadaju pri svakoj transakciji. Najavili su poskupljenje od smelih 10 odsto.

Ova promena i Apple-ova odluka da više naplati svoje usluge vuku za sobom sve u lancu digitalnih transakcija. Tako se i oglasio Zakerberg (Meta) koji je na svom blog postu obnarodovao:

Apple naknada za uslugu rezultat je ažuriranja smernica koje je Apple napravio za pregled App Store. Počevši od ovog meseca, kada oglašivač koristi Facebook ili Instagram iOS aplikaciju da promoviše objavu, biće im naplaćeno od strane Apple-a koji zadržava naknadu od 30 odsto od ukupnog iznosa plaćanja oglasa. Ovu naknadu zadržava za sebe Apple, ne Meta“.

U daljem tekstu Zakerberg navodi da Meta mora da se pridržava novih pravila Apple-a ili da ukloni promovisanje objava. Dodao je i da bi druga opcija oštetila male biznise jer bi App Store opcija bila manje vidljiva, a što bi vlasnike malih biznisa lišilo dragocenog načina promocije njihovog poslovanja.

Poskupljenje samo zbog Apple-a

Najavom Zakerberga da će Facebook, Instagram i ostale Meta aplikacije početi da koriste Apple-ov sistem plaćanja i samim tim prihvatiti uslove od 30 odsto njihove nadoknade, svako će razumeti kao nezadovoljsto i negodovanje. Ali, tek će svaki korisnik usluga Meta oglašavanja u praksi videti koliko je poskupljenje. Jer, kako je Zakerberg rekao, njegova kompanija sa tim nema ništa i najavljeno poskupljenje će osetiti krajnji kupci ili mali biznisi za koje se Zakerberg brine.

Jedan od trenutno cenjenijih poslovnih analitičara Džejson Ejten ovako je razumeo Zakerbergove objave:

Meta, kao što možete i sami videti, nije srećna zbog cele ove situacije. Ali, zanimljiva je Zakerbergova ideja da bi onemogućavanje malih biznisa da promovišu svoje objave značilo da će biti oštećeni. Mislim da bi to otežalo poslovanje i manje malih biznisa bi se oglašavalo, ali to nije oštećivanje. Ono što bi moglo biti zaista oštećeno je biznis Meta kompanije i njihov prihod od oglašavanja.“

Ako zaista želi da uradi pravu stvar za male biznise, Meta bi jednostavno mogla da apsorbuje ovaj trošak. Ali, naravno, kao i svaka kompanija i Meta želi da zadrži sav novac koji naplaćuje korisnicima. Želi da ga zaradi više, ne manje. „Dakle, umesto da preuzme na sebe deo novih troškova, Zakerberg ga prenosi na korisnike i pri tom insistira da znaju da je to sve zbog Apple-a“, zaključio je Ejten.

Kad ne kažete ni reč

Usledilo je još komentara i analiza ove objave Zakerberga i pravdanja zbog najave poskupljenja:

  • Morate voleti to što Meta ovo povećanje cena naziva ‘Apple naknadom za uslugu’. S druge strane, ne mora biti tako. Marginalni trošak za Metu da nekome dozvoli da promoviše objavu na Instagramu ili Facebooku je nula dolara. Ne postoji trošak proizvodnje – digitalni oglasi su najjeftinija i najprofitabilnija stvar koju možete prodati. Zato je Meta vredna billion dolara (Sara Perez).
  • Ovo saopštenje je zapravo drugi put u poslednjih nekoliko sedmica da se Meta oglasila protiv Apple-a. Prvi put se desilo tokom kvartalnog izveštaja kompanije kada je Mark Zakerberg odgovorio na pitanje o promenama koje je Apple napravio u App Store-u kako bi odgovorio na Zakon o digitalnim tržištima u EU (Nataša Lomas).
  • Stvar je u tome da ovo nije potez Zakerberga za pohvalu. Mislim da nema šanse da će njegovi komentari na kvartalnom izveštaju ili blog postu na sajtu ubediti izvršnog direktora Apple-a Tima Cooka, ili bilo koga drugog u Apple-u da promeni mišljenje (Džejson Ejten).

Poskupljenje i ignorisanje

Tim Kuk zapravo za sada nije odgovorio na Zakerbergove izjave. Analitičari kažu da je to pametan potez. Ništa nije rekao i ne mora. I dok Tim Kuk uči da treba ignorisati ovakve objave, zvaničan PR Apple-a je izdao saopštenje:

Uvek smo zahtevali da se kupovina digitalnih dobara i usluga unutar aplikacija obavlja putem In-App Purchase. Promovisanje koje pojedincu ili organizaciji omogućava da plati kako bi povećali pregled objave ili profila, jeste digitalna usluga – pa je, naravno, potrebno korišćenje In-App Purchase. Ovo je uvek bilo slučaj i postoji mnogo primera aplikacija koje to uspešno rade”. U prevodu, Apple nije jedini, rekao je njihov PR. A Tim Kuk je ignorisanjem rekao da se ne bi petljao u raspravu o tome ko uzima najviše novca od malih biznisa i to sa drugom najvećom oglasnom platformom.

Nekada se najveći efekat postiže kada ne kažete ni reč”, dodao je Džejson Ejten.

Strogo je zabranjeno kopiranje tekstova osim u slučaju preciznog navođenja izvora i linka ka originalnom tekstu.

Podeli tekst

Ako ste propustili

Povezane vesti

Komentari +

OSTAVITE KOMENTAR

Molimo unesite svoj komentar!
Molimo unesite svoje ime ovde