Najveći svetski proizvođač igračaka Lego odlučio je da pravi sopstvene video igre kako bi diverzifikovao ponudu i uz kockice i mini figure kupcima ponudio i digitalne igre.
Danski proizvođač igračaka je angažovao svoj studio za video igre, kao i tematske parkove i druge „neosnovne“ aktivnosti nakon što je bankrotirao pre dve decenije. Nils Kristijansen, izvršni direktor Lego-a, rekao je za Financial Times da nakon snažnog perioda rasta, u kojem su se njihovi prihodi udvostručili na 10 milijardi dolara od 2019, kompanija sada dodaje nove digitalne mogućnosti svom osnovnom poslovanju sa fizičkim igračkama.
„Definitivno možemo pod brendom Lego da pokrijemo iskustva za decu svih uzrasta, digitalna ili fizička“, rekao je.
Lego-Fortnite
Lego je uživao u uspehu sa serijom video igara koje su razvili spoljni studiji, kao i sa svojim novijim povezivanjem sa igrom Fortnite, koja je privukla 87 miliona igrača.
Uložio je nekoliko stotina miliona dolara u utrostručenje broja softverskih inženjera koje zapošljava od 2022. i jačanje svoje digitalne infrastrukture. Proizvođač igračaka je takođe izbacio na tržište niz Lego kompleta zasnovanih na video igricama kao što su Super Mario i Sonic the Hedgehog.
Skok profita
Kristijansenovi komentari su usledili kada je kompanija sa sedištem u Bilundu nastavila da nadmašuje američke rivale kao što su Mattel i Hasbro u prihodima i profitabilnosti, rastući brže od industrije igračaka koja je opterećena egzistencijalnim brigama o digitalnim uređajima koji „kradu“ vreme za igru dece.
Lego je ove sedmice saopštio da su im prihodi prošle godine porasli za 13 odsto na 74 milijarde DKr (10,1 milijardi dolara), dok je operativni profit porastao za 10 odsto na 18,7 milijardi DKr (2,7 milijardi dolara).
Mattel-ovi prihodi su bili 5,4 milijarde dolara u 2024, dok je operativni profit porastao za četvrtinu na 690 miliona dolara. U Hasbro-u su prihodi pali za skoro petinu na 4,1 milijardu dolara, dok se vratio na operativni profit od 690 miliona dolara.
Kristijansen je naglasio da postoji sve veća konkurencija u borbi za dečje vreme sa digitalnim proizvodima kao što je YouTube. Lego je isprobao nove veze kao što su Fortnite i Formula 1 u pokušaju da privuče stariju decu.
Lego porodična kompanija
„Napravili smo dosta investicija u budućnost. To je prednost što ste porodična firma„, dodao je Kristijansen.
Lego se previše proširio na početku ovog veka prelaskom na periferne poslove i udaljavajući se od proizvodnje samo kultnih kockica. Ali Kristijansen veruje da su naučili lekciju i da su sada u mogućnosti da podrže više aktivnosti jer je firma porasla.
Osnivačka porodica Lego-a takođe je nedavno otkupila svoje tematske parkove Legoland, jer kompanija sve više gleda na Disney kao rivale, a ne kao na proizvođače igračaka.