Praktična mudrost i taktike Dejvida Bruksa

Foto:Bonitet.com/Midjourney

Ključne tačke
  • Dejvid Bruks je poznat po pronicljivim i analitičkim razmišljanjima o politici i kulturi
  • Bruksov niz životnih trikova
  • Taktike za iskrenije razgovore

Kolumnista New York Times-a i autor više knjiga, Dejvid Bruks poznat je po pronicljivim i analitičkim razmišljanjima o politici i kulturi. Aktivan je kritičar ustaljenih pravila komunikacije, komunikacije kroz brojke, statistiku i paradigme.

Na ovogodišnjem Aspen Ideas Festival-u započeo svoje izlaganje na malo drugačiji način.
U brzom nizu, Bruks je publici ponudio više od deset praktičnih saveta za život – od preuzimanja odgovornosti za svoje postupke i donošenja odluka, do suočavanja sa neprijatnim ljudima i dostojanstvenog starenja.

Ovaj Bruksov niz životnih trikova trajao je 90 sekundni i vredi ih čuti.

Praktična mudrost Dejvida Bruksa

  • Kada završite 90 odsto velikog projekta, dovršavanje preostalih detalja će vam oduzeti još 90 odsto vremena.
  • Odbijanje ili umanjivanje komplimenta je nepristojno. Prihvatite ga i zahvalite se.
  • Biti povremeno prevaren je mala cena koju plaćate za veru u najbolje u ljudima. Kada verujete u najbolje u drugima, oni će vam uzvratiti na najbolji način.
  • Kupite turistički vodič za svoj rodni grad. Igrajući se turiste jednom godišnje, naučićete mnogo o mestu gde živite.
  • Ono što vas je činilo čudnim kao dete učiniće vas izuzetnim kao odraslu osobu.
  • Izvinjenje koje dolazi uz izgovor nije pravo izvinjenje.
  • Samo zato što nešto nije vaša krivica, ne znači da nije vaša odgovornost.
  • Ako mislite da ste videli miša, jeste. A ako ste videli jednog, ima ih još.
  • Ako ne možete da odlučite između dve opcije, bacite novčić. Ali, ne oslanjajte se na to kako je novčić pao, već na svoju emocionalnu reakciju dok je bio u vazduhu.
  • Svakog dana fotografišite svoje roditelje. Tako ćete želeti da ih pamtite.
  • Ako sretnete jednog kretena mesečno, sreli ste kretena. Ako svakog dana srećete kretene, vi ste kreten.
  • Nikada nemojte gledati nedavnu fotografiju svoje prve ljubavi iz osnovne škole.
  • Uvek možete nekome reći da ide dođavola – sutra.

U svojim knjigama i intervjuima Dejvid Bruks podseća na važnost autentičnog života. U svakoj prilici podvlači koliko je značajno da ljudi usvoje narativan način razmišljanja i da daju prioritet smislenim odnosima.

„Primenom ovih uvida možete negovati veću sreću, svrhu i povezanost u sopstvenim životima. Zato odvojite malo vremena danas da razmislite o svojoj autentičnosti i razmotrite kako možete izgraditi dublje veze kroz otvorenije i iskrenije razgovore“ piše Bruks.

Razmišljanje kroz standarde

„Živimo u kulturi bogatoj paradigmama, a siromašnoj pričama” napisao je Dejvid Bruks.

„Narativno razmišljanje je način razmišljanja u kojem shvatamo svet kroz priče i iskustva, a ne kroz apstraktna pravila, analize ili generalizacije.

Umesto da stvari posmatramo hladno, kroz logiku i strukture (kao kod paradigmatskog razmišljanja), narativno razmišljanje nam pomaže da:

  • povezujemo događaje kroz lične priče,
  • saosećamo sa drugima,
  • uvažavamo jedinstvenost svakog čoveka i svake situacije,
  • razumemo kontekst i emocije iza nečijih postupaka ili odluka.

Paradigmatsko razmišljanje o nečijem neuspehu reklo bi:

„Nije uspeo zato što nije ispunio standard X.“

Narativno razmišljanje bi ovako teklo:

„Koja je njegova priča? Šta je sve doživeo? Koji su faktori doveli do tog trenutka?“

Narativno razmišljanje nam pomaže da svet ne vidimo samo kroz pravila i brojke, već kroz ljudske priče, emocije i veze“ objasnio je Bruks u tekstu za New York Times.

I jedno i drugo

Iako oba pristupa imaju svoje vrednosti, Bruks tvrdi „da je nam je danas potrebnije više narativnog razmišljanja kako bismo zaista razumeli pojedince i podstakli saosećanje. U svetu koji je sve više vođen podacima gubimo kontakt sa ličnim pričama i iskustvima koja oblikuju živote ljudi. Ovaj gubitak povezanosti može dovesti do nedostatka razumevanja i saosećanja prema drugima i njihovim jedinstvenim borbama.

Prihvatanjem narativnog razmišljanja možemo stvoriti saosećajnije društvo u kojem se vrednuju i priznaju jedinstvene priče i perspektive ljudi. Ovaj pristup podstiče svakog da pažljivo sluša i ceni iskustva drugih ljudi. Tako čovek vidi dalje od brojeva i statistika koje često dominiraju procesima odlučivanja.
Kroz narativno razmišljanje, podsećamo se da iza svakog podatka stoji ljudsko biće sa svojom pričom. Priznavanjem tih priča možemo izgraditi dublje veze i negovati razumevanje.

U savremenom svetu važno je pronaći ravnotežu između paradigmatskog i narativnog razmišljanja. Iako razmišljanje zasnovano na podacima ima svoje mesto i može pružiti dragocene uvide, ono ne sme da zaseni važnost ličnih priča i iskustava koja doprinose našem razumevanju ljudskosti. Prihvatanjem narativnog razmišljanja i davanjem glasa jedinstvenim ljudskim iskustvima, možemo stvoriti društvo koje je saosećajnije, povezano i istinski ljudsko“ rekao je Bruks.

Autentičnost temelj istinskog života

Autentičnost o kojoj Bruks često priča i piše znači živeti u skladu sa sobom i iskazivati svoja prava osećanja, vrednosti i uverenja. To podrazumeva iskrenost prema sebi i drugima, kao i hrabrost da se ostane dosledan svojim uverenjima čak i pred izazovima.

Jasno je, po Bruksu, da je prihvatanje autentičnosti ključno za lični rast, sreću i izgradnju smislenih odnosa.

„Kada živimo autentično, dajemo sebi slobodu da budemo ono što zaista jesmo, bez straha od osude ili odbacivanja. Time omogućavamo sebi dublje povezivanje sa drugima na iskrenijem nivou. Štaviše, autentičnost nam daje snagu da živimo s većim smislom i strašću, te da težimo ciljevima i snovima koji su zaista u skladu sa našim osnovnim vrednostima.

U svetu prepunom društvenih pritisaka i očekivanja, teško je ostati veran sebi. Međutim, kroz razvijanje samosvesti, praksu samosaosećanja i doslednost sopstvenim vrednostima, možemo nastaviti da rastemo i napredujemo, ostajući pritom iskreni prema sebi“ zapisao je Bruks.

Koje taktike preporučuje?

Taktike za iskrenije i otvorenije razgovore

Dejvid Bruks preporučuje:

  • Postavljajte pitanja otvorenog tipa koja podstiču pričanje priča. Time dajete drugima priliku da podele svoja iskustva i perspektive, vodeći do bogatijih i smislenijih interakcija.
  • Pristupajte razgovorima sa radoznalošću, a ne osudom. Kada ulazite u razgovor otvorenog uma i sa iskrenom željom da učite, stvarate siguran prostor za autentično izražavanje.
  • Vežbajte aktivno slušanje, posvećujući punu pažnju sagovorniku. To ne znači samo da slušate reči, već i da obraćate pažnju na neverbalne signale i da se saosećate sa sagovornikom i onim što izražava i oseća.

Principi za autentičan život

Po Bruksu ovo su načini kako postići autentičnost ili kako biti originalan i prirodan, spontan:

  • Prihvatite ranjivost kao put ka dubljim vezama. Otvaranjem i deljenjem svojih pravih osećanja i iskustava omogućavate drugima da vas zaista vide i razumeju, čime se jačaju međuljudske veze.
  • Usredsredite se na odnose kao izvore radosti i ispunjenja. Posvetite vreme i energiju negovanju odnosa jer su oni kamen temeljac ispunjenog života.

Prepoznajte da spoljašnji uspeh nije pouzdan izvor sreće. Iako postignuća i materijalna dobra mogu doneti privremeno zadovoljstvo, prava sreća dolazi iznutra i ukorenjena je u autentičnom, svrhovitom životu.

Strogo je zabranjeno kopiranje tekstova osim u slučaju preciznog navođenja izvora i linka ka originalnom tekstu.

Podeli tekst

Ako ste propustili

Povezane vesti

Komentari +

OSTAVITE KOMENTAR

Molimo unesite svoj komentar!
Molimo unesite svoje ime ovde