Kada je Stef Kari ušao u NBA ligu 2009. godine kao sedmi pik na draftu, malo ko je mogao predvideti da će postati jedan od najdominantnijih igrača svoje ere. Ali, osim što je osvojio četiri šampionska prstena i dvaput bio proglašen za MVP-a lige, Kari je pokazao i izvanredan poslovni instinkt. Danas, njegovo poslovno carstvo obuhvata sve, od vlastitog brenda sportske opreme do kompanije za proizvodnju medijskog sadržaja.
Najbolji svetski šuter Stef Kari u četvrtak je potpisao jednogodišnje produženje ugovora sa klubom Golden State Warriors, vredno 62,6 miliona dolara, čime je potvrdio da će ostati „ratnik“ i tokom sezone 2026-2027. Ovim potpisom se pridružio maloj ali odabranoj ekipi NBA igrača koji su, samo kroz plate, zaradili pola milijarde dolara ( ostala dvojica su Lebron Džejms i Kevin Durent).
Prema sajtu Basketball-Reference.com, Kari je, kroz plate, zaradio blizu 378 miliona dolara tokom 15 godina a sada mu je zagarantovano dodatnih 178 miliona dolara u naredne tri sezone. Plate su ovde ključna reč jer Majkl Džordan, na primer, jeste zaradio više novca od bilo kog drugog sportiste, tačnije 2,7 milijardi dolara međutim „samo“ 94 miliona je došlo od plata iz klubova ( ugovor sa Nike-om je zaslužan za najveći deo njegovog bogatstva). Otuda ne čudi što se profesionalni sportisti oslanjaju na dodatne izvore prihoda. Nekada bi, po odlasku u penziju, uglavnom otvarali autoperionice, potpisivali nekoliko ugovora o sponzorstvu i gledali kako im novac od pasivnih prihoda „kaplje“ na račun, ali poslednjih godina situacija se značajno promenila. Sportske megazvezde kao što su Kevin Durant i Serena Vilijams dodale su ulaganja u startape koji pokazuju potencijal za eksponencijalni rast (venture capital) u svoje portfolije, dok su Tom Brejdi i Lebron Džejms ušli na tržište „robe široke potrošnje“, kroz svoja alkoholna pića i velnes proizvode.
Svi biznisi koje “gaji” Stef Kari
Međutim, rastuća poslovna imperija Stefa Karija, sa desetak kompanija koje obuhvataju skoro isto toliko industrija dovodi taj trend do nivoa koji ranije nije viđen. Dvostruki MVP-a se i u biznisu snalazi podjednako dobro kao sa linije za tri poena: njegova kompanija SC30 upravlja poslovima, investicijama i filantropskim ulaganjima igrača. Pored toga, ima i sopstvenu producentsku kompaniju Unanimous Media, koja razvija, proizvodi i distribuira različite filmske i TV poduhvate, kao i podkaste ( za AppleTV+ su uradili Underrated, dokumentarac o Karijevoj košarkaškoj putanji kao i Jumpshot, dokumentarac o Keniju Sailorsu, koji je “izmislio” skok u košarci.
U maju 2023. Kari je lansirao sopstvenu liniju burbona, Gentleman’s Cut, koji se prodaje za oko 73 dolara po boci, a brend pored viskija prodaje i čaše i dukseve. Jedna od njegovih investicija je i ona u Tonal, startap za pametnu kućnu teretanu, čija se vrednost procenjuje na oko 600 miliona dolara. Kari je i jedan od osnivača profesionalnog golf tima San Franciska u predstojećoj TGL golf ligi koju je osnovao Tajger Vuds (TGL spaja digitalni i „pravi“ golf kako bi napravio igru bržeg tempa a planirano je da liga krene sledeće godine) .
Aješa Kari, Stefova supruga i sama je pametna preduzetnica i, između ostalog, ima svoj kuvar, liniju posuđa, nakita i posteljine. Par je osnovao i fondaciju Eat.Learn.Play., u Ouklandu u Kaliforniji, čija misija uključuje preuređenje školskih dvorišta i ulaganje u sport u srednjim školama.
Ne treba zaboraviti ni Karijev brend, koji je kreirao u saradnji sa kompanijom sportske opreme Under Armour. Njihova saradnja započela je tipičnim ugovorom o sponzorstvu za model patika 2013. godine, a sedam godina kasnije prerastao je u sopstveni brend, sa Karijem kao predsednikom na čelu. Prošle godine, dve strane su ponovo pregovarale o partnerstvu i sklopile potencijalni doživotni ugovor u kome je Kari dobio 75 miliona dolara u akcijama Under Armour-a, plus razne druge oblike kompenzacije, uključujući osnovnu platu, autorske honorare i bonuse koji bi mogli da mu donesu gotovo milijardu dolara.
Tajna – dobar tim
Tajna njegovog uspeha, čini se, je ista i na terenu i van njega – dobar tim.
„Ne možete da predvidite sa kakvim izazovima i preprekama ćete se suočiti. Ali sposobnost da se identifikuje svačija vrednost za tim, i jasno razumevanje njihovih uloga, su, po mom iskustvu, najvažniji element. Bez toga ništa se zaista dobro neće dogoditi. To je odlična lekcija za svaki tim, ali je i od ogromne pomoći u poslovanju“.
Karijev prijatelj, poslovni partner i nekadašnji vlasnik Milwaukee Bucks-a Mark Lasri seća se da ga je upravo to, pored Karijeve pristupačnosti i skromnosti impresioniralo kada su se upoznali. „Stef zna šta ne zna. Kada pričamo o proširenju ili novoj liniji biznisa on naglasi da mora da ima tim, nekoga ko razume taj svet, kome će verovati i ko će ga upoznati sa još kvalitetnih ljudi“.
Kada je o neuspesima reč, Kari za njih ima „pamćenje zlatne ribice“. „Kao i u košarci, promašen šut ili promašenih 50 šuteva nisu bitni, bitan je onaj sledeći. On zna da ne treba da se bavi onim što je bilo, da iz promašaja i neuspeha može da nauči ali da onda mora da nastavi da ide napred“.
Kao jednu od vrlina koje su mu pomogle u stvaranju poslovnog „kariverzuma“, njegov dugogodišnji trener iz Warriors-a Stiv Ker vidi to kakav je Kari lider. „On nije momak koji mnogo priča i drži govore saigračima, vrlo je tih u svom liderstvu. Više je od one sorte ljudi koje vode primerom, kroz to koliko mu je stalo i koliko radi“.
Stef Kari je promenio način na koji gledamo na košarku ali je isto tako i redefinisao šta znači biti šampion i van terena. Njegovo poslovno carstvo je savršen primer kako talenat, rad i strategija mogu stvoriti uspeh koji prevazilazi sportske okvire.