U digitalnom carstvu već neko vreme postoji i raste „mamosfera“: sigurno utočište ispunjeno majkama i ženama koje kreiraju sadržaje vezane za kuvanje, odnose sa partnerom i roditeljstvo. Ova zajednica omogućava ženama da osnažuju, ohrabruju i podržavaju jedna drugu kroz izazove i radosti majčinstva i braka. Ali nedavno se pojavila nova onlajn persona: „tradwife“—žene koje stvaraju privlačan sadržaj koji otelotvoruje i podstiče usklađenost sa tradicionalnim rodnim ulogama.
Ne morate da budete „hronično onlajn“ pa da vam je, na nekoj od društvenih mreža, iskočio video mlade, lepe devojke u retro cvetnoj haljini, koja u raskošnoj kuhinji u country stilu sprema ručak za svoju mnogobrojnu porodicu. Dok čeka supruga da se vrati sa posla ili službenog puta, voće sama bere i uzgaja, sireve sama pravi, baš kao i hleb ali i kečap, kornflejks pa čak i žvakaće gume. Nežnim glasom, uz davanje recepata, nehajno objašnjava kako je napustila posao kako bi ispunila svoju ulogu domaćice, da ne veruje u razvod već u to da par o(p)staje „u dobru i u zlu“, ali i zašto svoju, uglavnom nevakcinisanu, decu školuju kod kuće. Uz sve to, stigne da deci izveze posteljinu, sama sašije jorgan, oriba celu kuću i održava baštu perfektnom.
Ukoliko znate o čemu pričamo, onda ste se već upoznali sa, vizualno veoma privlačnim, tradwife pokretom. Skraćeno od traditional wife, ovaj social media ali i ideološki fenomen, promoviše model u kom je žena submisivna muškarcu i njegove potrebe stavlja pre svojih (muškarac je breadwinner a žena breadmaker). Obučene u vintidž garderobu, uz osmeh, one rado prihvataju sve obaveze u domaćinstvu, ali istovremeno prioritizuju održavanje svog izgleda – vitka linija, ženstvena silueta, šminka, frizura, crveni nokti – kako bi bile privlačne svojim muževima. Većina ovih žena su mormoni i svoje životne izbore pripisuju hrišćanskoj veri.
Domaćica Nara Smit
Jedna od njih je Nara Smit, 22-godišnja majka troje dece mlađe od tri godine, kreator sadržaja, model i domaćica koja je postala poznata po svojim detajlnim i vizualno bajkovitim kulinarskim videima. Uz pratnju nežnih klavirskih nota, ona obučena u šik odeću, prigušenim glasom, gotovo šapatom, objašnjava kako, bukvalno od nule, pravi sendvič sa sirom ili granolu za decu i muža, takođe manekena, Lakija Blu Smita.
@naraazizasmith what’s your favorite movie????????? #easyrecipes #homecooking #snacks #treats #icecream #fypツ #marriage ♬ Jazz masterpiece "As time goes by" covered by a Jazz violinist by profession(962408) – ricca
Prisustvo Nare Smit na društvenim mrežama predstavlja zasebnu klasu estetske privlačnosti i oslikava život koji je i miran i svrsishodan – koji daje prednost mirnom kućnom životu u odnosu na kapitalističko mlevenje (iako ona sigurno milione zarađuje od društvenih mreža). Ona je prelepa, mlada meleskinja, koja voli i voljena je a njenih skoro sedam miliona pratilaca na TikTok-u je očarano time.
Polovina onih koji gledaju video snimke sa oznakom #tradwife na TikTok-u imaju između 18-24 godine, prema internoj statistici aplikacije – a videii pod ovim haštagom gledaju se u proseku četiri miliona puta nedeljno
Međutim, nije sve tako bajkovito kao što to Nara i na hiljade njenih „koleginica“ prikazuju. Sociolozi, psiholozi, predstavnici ženskih pokreta ali i politički analitičari ukazuju na opasnosti koje tradwife donosi i predstavlja.
Tradicionalne žene
Ovaj romantizovani sadržaj postavlja nedostižna očekivanja za žene (posebno mlađe) koje teže da prihvate način života „tradicionalne žene“ i idealizuje svet u kojem žena ima vrlo malo sposobnosti da sama preživi. To takođe nije održiv model za brak ili formiranje porodice, pogotovo u Sjedinjenim državama, gde su žene primarni hranitelji u 42 odsto porodica i zajednički hranitelji u 22 odsto domaćinstava, i gde se mnogi muškarci bore da pronađu posao u postindustrijskoj ekonomiji.
Osim pojedinačnih šteta po devojke koje su fascinirane ovom estetikom i načinom života i njihovu samostalnost i ambiciju, pokazalo se da je tradwife pokret podstaknut ideologijama alt desnice. Alt-desnica je desničarski pokret koji odbacuje mejnstrim politiku i koristi onlajn platforme za deljenje provokativnog sadržaja, često izražavajući protivljenje rasnoj, verskoj ili rodnoj ravnopravnosti. Stoga, ove „moderne domaćice“ strateški spajaju ekstremističku politiku sa estetikom ženstvenosti, lepote i ljubavnih odnosa.
Upravo je zato i pomenuta Nara Smit glavna tema kritika, uz optužne da subliminalno promoviše način života mormonske zajednice ( kojoj ona i njen muž pripadaju). Upravo zbog toga, ovih dana je objavila video u kom objašnjava da sve obroke u kući sprema od namirnica koje sama pravi zbog teškog oblika ekcema koji joj prerađena hrana samo dodatno aktivira. I zaista, njene fotografije iz perioda kada joj je koža bila u najgorem stanju deluju zastrašujuće i izuzetno bolno i iako se puno ljudi javilo sa komentarima podrške, mnogo je i onih koji i dalje sumnjaju u njene „najbolje namere“.
Tradwifes pokret je proizvod našeg okruženja
Studija objavljena u časopisu Media and Communication bavi se time kako prikazivanjem estetskog sadržaja povezanog sa ženskim identitetom, domom i porodicom, ovi influenseri stvaraju vizuelni narativ koji dopire do široke publike. On služi kao moćno sredstvo za širenje antifeminističkih osećanja — na opasno „svarljiv“ i estetski prijatan način — unutar i izvan zajednica na mreži. Posebno je opasno što tradwives pozivaju na „pokornost“ svojim muževima, što je razlog za zabrinutost jer bi to moglo da normalizuje nasilne odnose.
Tradwife pokret je proizvod našeg okruženja, kao što je girlboss era bila rezultat recesije. To nije slučajno, a nije ni naivno koliko lako neko može biti uvučen u njihov sadržaj i način razmišljanja
Možda bi trebalo da razmišljamo o tome zašto se ovo pojavljuje baš sada.