Krajem februara Voren Bafet (94), bez sumnje najveći i najcenjeniji investititor svih vremena obratio se pismom svojim akcionarima. Ovo je tradicija od koje Bafet ne odustaje. Ali, s obzirom na njegove godine, kako je i sam rekao, ovo je verovatno i poslednje njegovo obraćanje svima koji su deo Berkshire Hathaway giganta.
Ako pročitate pismo u celosti, nećete ostati ravnodušni iz više razloga. Iako vremešan, Bafet je po ko zna koji put dokazao kako je uspeo da napravi toliki poslovni uspeh i ne dopusti da se kocka sa ugledom.
U napisanih 15 strana zapada za oko da je Voren Bafet izdvojio vreme da se osvrne i izbroji koliko je puta koristio reč ’greška’ u nekoliko svojih prethodnih pisama.
„U svojim pismima od 2019. do 2023. godine, koristio sam reči ‘greška’ ili ’pogreška’ 16 puta. Mnoge druge ogromne kompanije nisu koristile nijednu od tih reči tokom tog perioda.“
Bafet pogled u budućnost
Bafet je u pismu poprilično okrenut ka budućnosti što je očekivano za jednu poslovnu ikonu i vizionara investiranja koji ima 94 godine. Osvrće se na svoju karijeru i kao generalni direktor kompanije kakva je Berkshire Hathaway nudi smernice kako i kuda dalje.
Naravno da su pismo pročešljali uzduž i popreko svi svetski poslovni analitičari, pa i psiholozi. Ne samo jer je ovo moguće poslednje Bafetovo obraćanje svojim ljudima, već zato jer je Bafet još jednom pokazao profesionalizam i majstorstvo svog poziva i struke.
Tako su mnogi primetili tu reč ’greška’ koju je i sam Bafet izdvojio. Za razliku od pisama glavnog čoveka Amazona čija je najčešće pominjana reč ’kupac’ ili TED govora gde su u najgledanijim gostovanjima reči ’smeh’ i ’aplauz’ dominantne, čovek na čelu Berkshire Hathaway kompanije godinama najradije pominje gde se grešilo.
Cela ova analiza dobija na težini kada se osvrnete na ovakve komentare analitičara koji pišu:
„Nađite mi još neku kompaniju gde direktor s određenim zadovoljstvom nabraja neke od svojih najvećih grešaka.“
Kupovina iz inata
Bafet u pismu opisuje ono što već dugo naziva najvećom greškom u svom poslovnom životu – ironijom sudbine, to je činjenica da je uopšte kupio Berkshire Hathaway.
Kaže da ga je kupio iz inata kako bi mogao da otpusti tadašnjeg direktora.
Ali, to ga je dovelo do toga da postane vlasnik tekstilne kompanije u Novoj Engleskoj. Dugo se zadržao u tekstilnom biznisu, gotovo 20 godina nakon kupovine Berkshire-a. Glavni razlog je jer je zapošljavao veliki broj starijih radnika koji nisu imali mnogo drugih ekonomskih prilika.
Iz čisto poslovne i investicione perspektive, kao i sa stanovišta retrospektive, bilo je mnogo drugih kanala kojim je mogao da uloži zarađeni novac.
Bafet piše, naravno, u kontekstu ulaganja, ali njegovi uvidi se često mogu primeniti i na druge aspekte poslovanja, pa i na život uopšte.
Dva saveta
Voren Bafet pominje dva saveta koje je dobio od svojih mentora od kojih je većina živela u devedesetim i nisu više među živima.
Jedan savet koji kaže da je dobio od svog mentora Tomasa Marfija (bivšeg člana odbora Berkshire-a koji je preminuo 2022. u 96. godini) tiče se javnih pohvala i kritike:
„Pohvali imenom, kritiku iznesi uopšteno“ učio Bafeta.
Tu je i ključni savet koji je dobio od svoje desne ruke, zamenika direktora Berkshire-a, Čarlija Mungera (koji je preminuo 2023. u 99. godini):
„Smrtni greh je odlaganje ispravke grešaka, ono što je (Munger) zvao ‘sisanje palca’. Probleme, govorio bi mi, ne možeš ignorisati. Zahtevaju akciju, koliko god to bilo neprijatno.“
Kako Bafet priznaje, s obzirom na njegove godine, „neće proći mnogo vremena pre nego što me Greg Abel zameni na mestu generalnog direktora i počne da piše godišnja pisma“ zapisao je u obraćanju svojim akcionarima investitor koji vodi kompaniju čija je tržišna vrednost veća od bilion dolara.
Bafetove reči
Kad su već reči tema, analitičari su izneli još zanimljivih zapažanja koja se tiču Bafetovog pisma.
Reč Berkshirezapisao je 71 put.
Investirati, 17 puta.
Akcionar, 10 puta.
Ali, niti jednom nije pomenuo Trampa, Maska, Vašington, carine, inflaciju, kongres, Kinu, imigraciju i slične ključne reči kojima je ceo poslovni svet bombardovan svake sekunde.
A opet, evo Bafeta, majstora dugoročnog pogleda na biznis i svet, koji sve to ignoriše. Ili bar ne piše o tome.
Bafet i kapitalizam
Nije, razumljivo, u pismu zaobišao aktuelno okruženje u kojem svi rade. Tako je zapisao:
„Kapitalizam… ima svoje mane i zloupotrebe, u nekim aspektima izraženije nego ikada. Ali, takođe može da postigne čuda neuporediva sa bilo kojim drugim ekonomskim sistemom. Amerika je primer broj jedan. Napredak naše zemlje tokom svega 235 godina postojanja bio je nezamisliv i za najoptimističnije koloniste iz 1789. godine, kada je usvojen Ustav i oslobođena energija nacije.“
„…Američki proces nije uvek bio lep. Unašoj zemlji je oduvek bilo mnogo prevaranata i manipulatora koji pokušavaju da iskoriste one koji im greškom poveruju svoju ušteđevinu. Ali, čak i sa takvim nepoštenjem i velikim ulaganjima kapitala koja su propala zbog brutalne konkurencije ili inovacija, štednja Amerikanaca donela je količinu i kvalitet rezultata koji nadmašuju snove bilo kog koloniste.“
„Kao što smo Čarli i ja oduvek priznavali, Berkshire ne bi postigao svoje rezultate nigde osim u Americi, dok bi Amerika bila jednako uspešna kao što jeste čak i da Berkshire nikada nije postojao.“
Takođe, s ponosom je pisao o činjenici da Berkshire plaća toliko saveznog poreza da samostalno čini pet odsto ukupnog korporativnog doprinosa američkoj riznici:
„Hvala ti, čika Seme. Nadamo se da će tvoji nećaci i bratanice u Berkshire-u jednog dana slati još veće uplate nego što smo to učinili 2024. godine. Potroši ih mudro. Brini o mnogima koji, bez svoje krivice, dobiju loše karte u životu. Oni zaslužuju bolje. I nikada ne zaboravi da nam je potrebna tvoja uloga u održavanju stabilne valute, a to zahteva i mudrost i budnost s tvoje strane.“
(Čika Sem je personifikacija vlade SAD-a.)
Reči koje ne koristi
Namerno ili ne, Bafet je u pismu izbegao gotovo svaku dnevno-političku vest ili šum i usredsredio se isključivo na dugoročne teme.
Možda to i ne bi trebalo da iznenadi, s obzirom na to koliko prostora godinama posvećuje ideji održavanja dobrih investicija na duži rok i prepuštanju tržištu da odradi svoje.
„Brojevi će iz godine u godinu divlje i nepredvidivo oscilirati, ali naš vremenski horizont za takve obaveze gotovo uvek je mnogo duži od jedne godine…
…U mnogim slučajevima, naše razmišljanje se meri decenijama. Te dugoročne investicije su one koje ponekad navode kasu da zvoni kao crkvena zvona.“
Dakle, radi se o decenijama, kako kaže Bafet po ko zna koji put. Poslovni ljudi godinama s posebnom pažnjom slušaju Bafetove reči. S pravom. Ali, možda vredi obratiti pažnju i na one koje ne koristi.