Kako postati bolji menadžer uz seriju „The Bear“?

Foto: Hulu

Nije retkost da menadžeri koriste frazu „ovde smo svi porodica“. Ono što propuste da kažu – ili uopšte da primete – je da je porodica na koju misle uglavnom disfunkcionalna. Jedan takav „porodični“ kolektiv prati popularna serija The Bear, iz koje, pored odlične zabave, može da se izvuče i poneka pouka. Na primer, kako postati bolji menadžer.

The Bear, čije treća i četvrta sezona se upravo snimaju, prati Karmina „Karmija“ Berzata (igra ga Džeremi Alen Vajt), koji od svog obožavanog ali problematičnog ( pa posledično i pokojnog) brata nasleđuje restoran Beef u rodnom Čikagu „U nasledstvo“ mu dolaze i skeptični zaposleni, neskloni promenama, prljavi podovi, pokvareni toaleti, gomile neplaćenih računa i pozajmica od 300 000 dolara.

Karmi sve to preuzima da bi odao počast svom bratu, ali iako iskusan chef, ne dobija automatski poštovanje svojih zaposlenih. Svi pokušaji da promeni „sistem“ nailaze na otpor.

The Beef je izmišljeni restoran, ali problemi koje dolaze sa „novim kapetanom starog broda“ su univerzalni. Pasivno-agresivni komentari o kompetentnosti koje Karmi i njegovi zaposleni razmenjuju u sebi sadrže godine potisnutih frustracija i nesigurnosti. I upravo tu serija briljira – u otpakivanju i prikazivanju tenzija u hijerarhiji u restoranu na ivici bankrota; u upravljanju strahovima i brigama kolega i zaposlenih sa kojima provodite više vremena nego sa svojom porodicom.

Situacija 1

U pokušaju da uvede red u haos restorana, Karmi traži pomoć svoje najnovije pulenke, Sidni, koju odlično igra Ajo Edebiri. Sidni je mlada i ambiciozna, želi više posla i odgovornosti, ali ne želi da uradi ono što njen šef traži od nje – da promeni način rada i uvede novi lanac komandovanja u kuhinji, koji je Karmi naučio u otmenom restoranu u kom je ranije radio. Ona tvrdi da će to stvoriti „toksičnu hijerarhiju“ u kojoj ona zapravo neće imati pravo glasa ni poštovanje podređenih i – ispostavlja se da je u pravu.

Stara garda sa skepsom prima promene u dotadašnjem načinu rada. Ne želeći da primaju naređenja od pridošlice, kuvari čine sve da bi je sabotirali: od sakrivanja noževa do prosipanja već pripremljenih jela.

Kako postati bolji menadžer – Lekcija 1

Ovaj spektakularni neuspeh zapravo predstavlja grešku koju čine mnogi menadžeri na svom prvom zadatku: pokušavaju da urade previše, prebrzo, da ostave svoj trag u organizaciji, ne uzimajući u obzir kako se zaposleni osećaju zbog napuštanja rutine. Da bismo dobro obavljali svoj posao, svima nam je potrebna sigurnost kada će se stvari dogoditi i kako se možemo pripremiti za buduće izazove. Ovo je najbolje ilustrovano u modelu ponašanja koji je razvila HR i performance trener Paloma Medina, pod skraćenicom BICEPS.

Naime, postoji šest osnovnih potreba koje psiholozi smatraju važnim za ljude ( na poslu i u privatnom životu):
belonging (pripadanje kolektivu ili društvu uopšteno), improvement (unapređivanje), choice (izbor), equality/fairness (jednakost/fer odnos), predictability (predvidivost) i significance ( važnost onoga što radite). Međutim, svako od nas ima ličnu hijerarhiju: za vas su možda jednakost i pripadnost najvažniji, ali mogućnost izbora i status su ključni za vašeg zaposlenog. Zato je upoznavanje sa njihovim potrebama prečica ne samo za bolju komunikaciju, već i za efikasnije, kvalitetnije i inkluzivnije radno mesto.

Situacija 2

Da se vratimo na seriju: da je Karmi zaista želeo da njegova ideja u kuhinji uspe, ne bi prepustio neiskusnoj Sidni da to sprovede već bi sam jasno komunicirao sa osobljem: ne samo o tome šta on želi da promeni već koje promene ONI žele da vide u svom radnom okruženju.

Druga kardinalna greška koju Karmi pravi je što previđa da je grubost zarazna. Sidni i Karmi često pominju toksična okruženja u kuhinjama u kojima su radili; u jednom flešbeku vidimo kuvara-tiranina u otmenom restoranu u Njujorku, koji veruje da se živahni razgovor sastoji od toga da zaposlene naziva idiotima, govori im da su netalentovani i nesposobni pa čak i da bi trebalo da su mrtvi.

U poređenju sa njim, Karmijeva tolerancija prema ispadima i ekscentričnostima osoblja je hvale vredna. On svakog zaposlenog naziva Chef, u znak poštovanja i često pita „Da li si dobro?“ ako primeti da neko popušta pod pritiskom. Ali u jednoj epizodi, sva Karmijeva obećanja da će biti dobar lider padaju u vodi, u, za njega, lošem danu. Po Marfijevom zakonu sve što može da pođe naopako, i krene naopako. Karmi eksplodira pod stresom i viče na Sidni, podseća je na ranije greške i ponižava je, poput lošeg šefa kakav je obećao da nikad neće postati. Ovo, zauzvrat, uzrokuje da Sidni viče dalje na osoblje niže u hijerarhiji, koristeći lične uvrede i maliciozne primedbe. Granica je pređena, i sada je Sidni, koja je počela kao ambiciozan ali ljubazan radnik, postala zao šef pod stresom. Toksično ponašanje se širi i na ostatak zaposlenih, a uskoro svi ispaljuju sarkastične, zle komentare jedni prema drugima, što je zapravo potpuno očekivano ponašanje. 

Kako postati bolji menadžer – Lekcija 2

Stručnjaci kažu da zaposleni zaista internalizuju ponašanje svojih šefova a postoji mnogo vrsta „lošeg“ koje šefovi mogu preneti. Menadžeri su ti koji određuju „ton“ na poslu, definišući šta je prihvatljivo i cenjeno u organizaciji. Kada su šefovi dobri, oni su uzori zaposlenima kako da se ophode jedni prema drugima s poštovanjem. Ali kada prisustvujete nepristojnostima ili čak vređanjima na poslu, to govori vašem mozgu da je kancelarija mesto gde su grubosti prihvatljive. A kada vidite grubost, skloni ste i da odgovorite grubo.

Možda najvažnija stvar kojom se The Bear bavi je koliko čudno i napeto može da bude provoditi sate svog života svakog dana u neposrednoj blizini ljudi koji su toliko drugačiji od vas. Izvinjenje vam može teško pasti a zamerke lako pređu iz profesionalnih u lične. Ali za razliku od mnogih toksičnih radnih mesta, osoblje ovde uči da bude bolje.

Nakon “tajm auta” da bi se strasti smirile, svi u Beef-u su spremni da odgovaraju za svoje postupke. Ili kao što bi rekli Karmi, Sidni i ostali zaposleni u iskrenim i dubokim razgovorima nakon drame: Heard, chef.

“Zaista mi je važno da čujem ono što imaš da mi kažeš”. Pođimo od toga.

Strogo je zabranjeno kopiranje tekstova osim u slučaju preciznog navođenja izvora i linka ka originalnom tekstu.

Podeli tekst

Ako ste propustili

Povezane vesti

Komentari +

OSTAVITE KOMENTAR

Molimo unesite svoj komentar!
Molimo unesite svoje ime ovde